Edmonds Invite full results

9/9/06

Edmonds Invite

2.215 Miles

Boys Team (Sum of Top 5 Times)
1	 Seattle Prep	 56:39
2	 Kentwood	 57:31
3	 Walla Walla	 58:31
4	 Everett	 58:51
5	 Edmonds Woodway	 58:54
6	 Kamiak	 59:02
7	 Lake Stevens	 59:15
8	 Puyallup	 59:20
9	 Central Kitsap	 59:55
10	 Mountlake Terrace	 59:58
11	 Shorecrest	 60:08
12	 Sammamish	 62:47
13	 South Whidbey	 62:57
14	 Meadowdale	 65:41
                                                             
Boys 3572 Meter Run CC Race 8 #1
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   139  Max O\'Donoghue-McDonald     Sr  Seattle Preparatory             10:37       
    2   127  Axel Stanovsky              Sr  Everett                         10:44       
    3   129  Michael Chinchar            Sr  Kentwood                        10:45       
    4   126  Yonaton Yilma               Jr  Edmonds-Woodway                 10:53       
    5   138  Bowe Ebding                 Sr  Walla Walla                     10:54       
    6   133  Rob Webster                 Jr  Puyallup                        10:56       
    7   135  Kevin Ruhlman               Sr  Shorecrest                      11:21       
    8   132  Tyler Hill                  Jr  Mountlake Terrace               11:31       
    9   125  Rustin Winger               Jr  Central Kitsap                  11:54       
   10   128  Colin Logue                 Sr  Kamiak                          11:56       
   11   130  Josiah Cheslik              Sr  Lake Stevens                    12:04       
   12   131  Alex Wipf                   Sr  Meadowdale                      12:18       
   13   136  Kurt Warwick                Sr  South Whidbey                   12:34       
   14   534  Jason Kehr                  Jr  Sammamish                       12:39   
Boys 3572 Meter Run CC Race 6 #2,3
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   229  Eric Brill                  Sr  Kentwood                        11:10       
    2   228  Jonathan Cooper             Jr  Kamiak                          11:12       
    3   339  Ryan Styrk                  Sr  Seattle Preparatory             11:13       
    4   325  Shane Moskowitz             Fr  Central Kitsap                  11:17       
    5   330  Kyle Vinny VanSanten        Jr  Lake Stevens                    11:17       
    6   327  Logan Ordona                Sr  Everett                         11:27       
    7   239  Dave Bannick                Jr  Seattle Preparatory             11:28       
    8   332  Michael Tran                So  Mountlake Terrace               11:32       
    9   329  Chris Selvar                Jr  Kentwood                        11:36       
   10   225  Cascade Herriott            Jr  Central Kitsap                  11:40       
   11   333  Miles Kirkwood              Sr  Puyallup                        11:41       
   12   338  Trent Sislow                Sr  Walla Walla                     11:44       
   13   328  Bryan Holzer                Sr  Kamiak                          11:44       
   14   227  Arian Anderson              Jr  Everett                         11:49       
   15   326  Ben Hait-Campbell           Sr  Edmonds-Woodway                 11:51       
   16   238  Jose Gomez                  So  Walla Walla                     11:57       
   17   331  Derek Huff                  Sr  Meadowdale                      11:58       
   18   235  Elliot Allen                Jr  Shorecrest                      11:58       
   19   236  Jason Fitz                  Sr  South Whidbey                   12:02       
   20   233  Tyler Horn                  Sr  Puyallup                        12:09       
   21   226  Calvin Grover               Jr  Edmonds-Woodway                 12:10       
   22   237  Sam Philipps                Sr  Univ.Preparatory                12:29       
   23   336  Eric Stallman               Jr  South Whidbey                   12:41       
   24   335  Hans Anderson               Jr  Shorecrest                      12:42       
   25   231  Jaymes Chuderski            Sr  Meadowdale                      12:51       
   26   234  Graden Rea                  So  Sammamish                       12:51       
   27   834  Bobby Brown                 So  Sammamish                       13:36       
Boys 3572 Meter Run CC Race 4 #4,5
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   439  Nate Bannick                Jr  Seattle Preparatory             11:40       
    2   539  Mateusz Krupa               Sr  Seattle Preparatory             11:41       
    3   134  Nathan Crum                 Sr  Sammamish                       11:44       
    4   530  Stephen Marti               Sr  Lake Stevens                    11:46       
    5   432  Ben Walters                 So  Mountlake Terrace               11:52       
    6   529  Danny Smith                 Sr  Kentwood                        11:53       
    7   535  Joe McConaughy              Fr  Shorecrest                      11:53       
    8   438  Victor Cantero              Sr  Walla Walla                     11:57       
    9   426  Justin Wolfe                Sr  Edmonds-Woodway                 11:58       
   10   538  Michael Higgins             Jr  Walla Walla                     11:59       
   11   528  Colton Kuselik              So  Kamiak                          12:01       
   12   526  Tommy Schofield             So  Edmonds-Woodway                 12:02       
   13   430  Scott Larson                So  Lake Stevens                    12:04       
   14   429  Mark Hoffman                Sr  Kentwood                        12:07       
   15   532  David Whalen                Sr  Mountlake Terrace               12:08       
   16   433  Jessie Jorgensen            Fr  Puyallup                        12:10       
   17   334  Konstantin Petrov           Jr  Sammamish                       12:16       
   18   435  Taft Knowles                So  Shorecrest                      12:20       
   19   527  Cody MacDougall             Fr  Everett                         12:22       
   20   525  Nick Stewart                Jr  Central Kitsap                  12:23       
   21   533  Kyle Tylor                  So  Puyallup                        12:24       
   22   437  Owen Jollie                 Fr  Univ.Preparatory                12:39       
   23   425  Karstin Jacobson            Jr  Central Kitsap                  12:41       
   24   436  Nick Rovang                 Jr  South Whidbey                   12:50       
   25   427  Rikki Dunn                  Jr  Everett                         13:04       
   26   531  Clint Posey                 Jr  Meadowdale                      14:03       
   27   431  Devin Myers                 Sr  Meadowdale                      14:31       
Boys 3572 Meter Run CC Race 2 #6,7
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   639  Nick Davis                  Sr  Seattle Preparatory             11:41       
    2   739  Charlie McDonald            So  Seattle Preparatory             11:45       
    3   630  Kyle Larson                 Sr  Lake Stevens                    12:04       
    4   730  Drew Larson                 So  Lake Stevens                    12:07       
    5   628  Gilbert VanCitters          Sr  Kamiak                          12:09       
    6   638  Justin Jasperson            Jr  Walla Walla                     12:21       
    7   738  Alex Wentz                  Sr  Walla Walla                     12:27       
    8   626  Abe Hehn                    Fr  Edmonds-Woodway                 12:29       
    9   727  Mark Lee                    So  Everett                         12:29       
   10   728  Lucas Matson                Sr  Kamiak                          12:32       
   11   726  Workeneh Hehn               Sr  Edmonds-Woodway                 12:34       
   12   735  Garrett Musar               So  Shorecrest                      12:36       
   13   633  Jimmy Gallagher             Jr  Puyallup                        12:38       
   14   725  Chris Peterson              Jr  Central Kitsap                  12:42       
   15   729  Kramer Wahlberg             Sr  Kentwood                        12:43       
   16   635  Stuart Baker                Sr  Shorecrest                      12:46       
   17   625  Kevin Chu                   Sr  Central Kitsap                  12:46       
   18   733  Nick Sund                   Sr  Puyallup                        12:46       
   19   736  Scott Stallman              So  South Whidbey                   12:50       
   20   629  Richard Diana               Sr  Kentwood                        12:54       
   21   732  Evan Nebel                  Fr  Mountlake Terrace               12:55       
   22   636  Steven Gabelein             Jr  South Whidbey                   13:10       
   23   634  Jared Cassidy               So  Sammamish                       13:17       
   24  1034  Alex Wagner                 Sr  Sammamish                       13:30       
   25  1027  Mike Holdaway               So  Everett                         13:36       
   26   632  Josh Gunderson              Jr  Mountlake Terrace               13:51       
   27   631  Brandon Johnson             Sr  Meadowdale                      15:13       
Boys 3572 Meter Run CC Alternate Race
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   839  Erik Berg                   So  Seattle Preparatory             11:56       
    2  1039  Andrew Walker               Jr  Seattle Preparatory             11:58       
    3   870  Jake Logar                      Kentwood                        12:14       
    4   833  Alex Holtman                So  Puyallup                        12:25       
    5   939  Robin Sather                Jr  Seattle Preparatory             12:28       
    6   935  Ari Novack                  Jr  Shorecrest                      12:35       
    7   929  David Hough                 Jr  Kentwood                        12:41       
    8   930  Justin Marshall             So  Lake Stevens                    12:43       
    9  1026  Teagan Wrest                So  Edmonds-Woodway                 12:47       
   10   825  Nick Pittman                Jr  Central Kitsap                  12:48       
   11   826  Oliver Enquist              Jr  Edmonds-Woodway                 12:50       
   12  1025  Mark Zylstra                Fr  Central Kitsap                  12:51       
   13  1028  Erik Martin                 Jr  Kamiak                          12:51       
   14  1029  Nate Pray                   So  Kentwood                        12:52       
   15   933  Jordan Steves               So  Puyallup                        12:56       
   16   830  John Bywater                Fr  Lake Stevens                    13:04       
   17   829  Alexander Hough             Fr  Kentwood                        13:11       
   18   932  Nick Hall                   So  Mountlake Terrace               13:15       
   19  1032  Michael Vanderputten        So  Mountlake Terrace               13:17       
   20  1035  Will Rotter                 So  Shorecrest                      13:22       
   21  1043  Christopher Reeves              Lynnwood                        13:22       
   22   734  Kirk Jackson                 ?  Sammamish                       13:30       
   23   928  Daniel Kohagen              Jr  Kamiak                          13:38       
   24   925  Alex Tooke                  Jr  Central Kitsap                  13:42       
   25   934  Jonathan Matson             So  Sammamish                       13:44       
   26   926  Brian Harkins               Sr  Edmonds-Woodway                 13:44       
   27   836  Jeff Brasko                 So  South Whidbey                   13:49       
   28   627  Kenneth Cruz                So  Everett                         13:52       
   29   832  Jonathan Cheever            So  Mountlake Terrace               14:00       
   30   927  Regan Bell                  Fr  Everett                         14:03       
   31   827  Ben Barhanovich             Fr  Everett                         14:04       
   32  1030  Troy Kilburn                So  Lake Stevens                    14:04       
   33   943  William Goss                    Lynnwood                        14:56       
   34   831  Andy Hu                     Fr  Meadowdale                      15:50       
   35   931  Daniel Laush                Jr  Meadowdale                      16:26           
Girls Team (Sum of Top 5 Times)
1	 Walla Walla	 70:08*
2	 South Whidbey	 70:08
3	 Seattle Prep	 71:35
4	 Lake Stevens	 71:52
5	 Edmonds Woodway	 72:54
6	 Puyallup	 72:23
7	 Meadowdale	 74:43
8	 Kamiak	 76:23
9	 Central Kitsap	 76:41
10	 Mountlake Terrace	 77:18
11	 Kentwood	 77:39
12	 Sammamish	 78:07
13	 Shorecrest	 79:01
*Won on 6th place tie breaker	 
 
Girls 3572 Meter Run CC Race 7 #1
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   108  Chelsie Jorgensen           Sr  Puyallup                        13:09       
    2   113  Helen Reich                 Sr  Walla Walla                     13:25       
    3   111  Katy Gordon                 Sr  South Whidbey                   13:42       
    4   102  Jordan Huegli               Jr  Edmonds-Woodway                 13:52       
    5   103  Anna Abbey                  Sr  Kamiak                          13:53       
    6   105  Bailey Granstrom            Sr  Lake Stevens                    13:55       
    7   106  Eryn Jones                  Jr  Meadowdale                      14:11       
    8   114  Stephanie Sauvage           Sr  Seattle Preparatory             14:14       
    9   107  Corrina Cheever             Sr  Mountlake Terrace               14:24       
   10   152  Amanda Eng                  Jr  Univ.Preparatory                14:28       
   11   109  Allison Cottle              Sr  Sammamish                       14:39       
   12   101  Nikki Crone                 Jr  Central Kitsap                  14:48       
   13   104  Tessa Rawie                 Jr  Kentwood                        14:48       
 
Girls 3572 Meter Run CC Race 5 #2,3
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   314  Laura Sauvage               Fr  Seattle Preparatory             13:35       
    2   305  Samantha Minor              Fr  Lake Stevens                    13:38       
    3   213  Denali Molitor              Fr  Walla Walla                     13:41       
    4   211  Erica Johnson               Jr  South Whidbey                   13:52       
    5   405  Kendra Hedges               Jr  Lake Stevens                    13:56       
    6   302  Yurah Lim                   So  Edmonds-Woodway                 14:06       
    7   313  Marieka Wenberg             So  Walla Walla                     14:09       
    8   214  Kate Crawford               So  Seattle Preparatory             14:10       
    9   203  Holly Closs                 Fr  Kamiak                          14:13       
   10   311  Caroline Habel              So  South Whidbey                   14:19       
   11   208  Amy Lutterloh               Jr  Puyallup                        14:34       
   12   308  Alyssa Merrill              So  Puyallup                        14:34       
   13   310  Danielle Lyons              Fr  Shorecrest                      14:40       
   14   202  Juliet Brewster             Jr  Edmonds-Woodway                 14:42       
   15   306  Caroline Kratz              Jr  Meadowdale                      14:43       
   16   206  Melissa Davis               Sr  Meadowdale                      14:44       
   17   309  Josie Narvaja               So  Sammamish                       14:55       
   18   201  Maggie Crow                 So  Central Kitsap                  14:59       
   19   301  Katie Saryerwinnie          Fr  Central Kitsap                  15:16       
   20   404  Meghan Hoffman              Fr  Kentwood                        15:32       
   21   409  Kristin Elliott              ?  Sammamish                       15:35       
   22   204  Whitney Stenger             So  Kentwood                        15:41       
   23   210  Kate Kremer                 Sr  Shorecrest                      15:44       
 
 
Girls 3572 Meter Run CC Race 3 #4,5
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   511  Courtney Bosman             So  South Whidbey                   14:02       
    2   411  Cassie Bosman               So  South Whidbey                   14:13       
    3   513  Ashlee Wall                 Sr  Walla Walla                     14:18       
    4   413  Eva Reich                   So  Walla Walla                     14:35       
    5   514  Shannon McCarty             So  Seattle Preparatory             14:46       
    6   502  Madison Wrest               Sr  Edmonds-Woodway                 14:49       
    7   508  Jessica Merrell             Jr  Puyallup                        14:54       
    8   505  Kendra Miller               Jr  Lake Stevens                    15:02       
    9   510  Sarah Moehrke               So  Shorecrest                      15:05       
   10   406  Blakeley Gaudina            So  Meadowdale                      15:05       
   11   503  Elizabeth Werner            Jr  Kamiak                          15:08       
   12   207  Ciara Rink                  Fr  Mountlake Terrace               15:11       
   13   414  Erin Boniface               Jr  Seattle Preparatory             15:11       
   14   605  Ashley Schully              So  Lake Stevens                    15:21       
   15   402  Mary Lee                    Jr  Edmonds-Woodway                 15:25       
   16   408  Allison Hassett             Sr  Puyallup                        15:26       
   17   507  Victoria Plumage            Fr  Mountlake Terrace               15:30       
   18   504  Antonia Navejas             So  Kentwood                        15:38       
   19   401  Chelsea Raulsome            So  Central Kitsap                  15:50       
   20   501  Allie Rue                   So  Central Kitsap                  15:56       
   21   209  Taylor Maravec              So  Sammamish                       15:57       
   22   506  Renee Gittins               Jr  Meadowdale                      16:06       
   23   452  Rosemary Salzwedel          Sr  Univ.Preparatory                16:23       
   24   410  Julia Duranti               Sr  Shorecrest                      16:41       
 
Girls 3572 Meter Run CC Race 1 #6,7
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   614  Carey Parker                So  Seattle Preparatory             14:50       
    2   613  Heather Goodwin             Jr  Walla Walla                     15:01       
    3   615  Haley Umayam                    Lynnwood                        15:04       
    4   608  Misha Averill               So  Puyallup                        15:12       
    5   713  Tatum Tyynismaa             Fr  Walla Walla                     15:17       
    6   714  Cait Slack                  Jr  Seattle Preparatory             15:18       
    7   708  Madeline Gregory            Sr  Puyallup                        15:24       
    8   611  Jennifer Gemkow             So  South Whidbey                   15:27       
    9   711  Jean Koelblinger            So  South Whidbey                   15:45       
   10   601  Kasey Pinto                     Central Kitsap                  15:48       
   11   702  Kali Paine                  Jr  Edmonds-Woodway                 15:55       
   12   707  Lexy Juretich               So  Mountlake Terrace               15:56       
   13   604  Makena Kraft                Jr  Kentwood                        16:00       
   14   606  Kanisha Draper              Sr  Meadowdale                      16:00       
   15   602  Kathryn Davis               Sr  Edmonds-Woodway                 16:07       
   16   704  Teddi McGuire               Jr  Kentwood                        16:08       
   17   706  Nellie Shippen              So  Meadowdale                      16:09       
   18   407  Ashley Juretich             So  Mountlake Terrace               16:17       
   19  1005  Kelsey Kreft                Jr  Lake Stevens                    16:30       
   20   603  Olivia Foster               So  Kamiak                          16:32       
   21   710  Katy Hovanes                Jr  Shorecrest                      16:33       
   22   703  Xia Jenny                   Jr  Kamiak                          16:37       
   23   701  Mandy Warner                Jr  Central Kitsap                  16:41       
   24   610  Megan Barnes                Jr  Shorecrest                      16:59       
   25   705  Stephanie Sackmann          Jr  Lake Stevens                    17:01       
   26   609  Rachel Holmberg             Jr  Sammamish                       17:01       
   27   652  Raija Sanford               Sr  Univ.Preparatory                17:53       
 
Girls 3572 Meter Run CC Alternate Race
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   814  Dominique Daba              Sr  Seattle Preparatory             15:30       
    2   914  Paelina Destephano          Jr  Seattle Preparatory             15:34       
    3   906  Danielle Feldhaus           Jr  Meadowdale                      15:36       
    4  1014  Jacklyn Ritchey             Jr  Seattle Preparatory             15:39       
    5   815  Nicole Umayam                   Lynnwood                        15:49       
    6   908  Alex Robins                 Jr  Puyallup                        15:51       
    7   607  Tram Dinh                   Sr  Mountlake Terrace               15:51       
    8   905  Angelique Goldor            Fr  Lake Stevens                    15:59       
    9  1003  Elise Wolff                 So  Kamiak                          16:08       
   10   910  Hannah Goffin               Sr  Shorecrest                      16:27       
   11   805  Jessica Gleason             Sr  Lake Stevens                    16:35       
   12   806  Anna Bower                  Jr  Meadowdale                      16:37       
   13   808  Tina Johnson                So  Puyallup                        16:59       
   14   903  Mallory Spadaro             Sr  Kamiak                          17:01       
   15   811  Gwen Bakke                  So  South Whidbey                   17:04       
   16   802  Brianna Brown               Sr  Edmonds-Woodway                 17:06       
   17   911  McKenzie Walker             Fr  South Whidbey                   17:11       
   18   803  Natasha Lozano              Jr  Kamiak                          17:17       
   19   809  Morgan Cottle               Fr  Sammamish                       17:24       
   20   801  Sarah Patterson                 Central Kitsap                  17:36       
   21   804  Olivia Lennick                  Kentwood                        18:10       
   22   904  Laura Cochran               Jr  Kentwood                        18:30       
   23   901  Suzi Price                      Central Kitsap                  18:31       
   24  1001  Arabel Mattingly                Central Kitsap                  18:45       
   25   810  Katie Gloor                 Jr  Shorecrest                      19:18       
   26  1010  Natalie Souaid              Jr  Shorecrest                      20:56       
   27   902  Resmin Sengider             Fr  Edmonds-Woodway                 22:02       
Comments