Mens Results
X 100 Meters - 2B - Finals
1. 11 Eli Richardson 11.49a Tekoa-Rosalia
2. 12 Isaiah Scheel 11.52a DeSales
3. 10 Samuel Niven 11.55a St George's
4. 11 Alan Field 11.59a Lind-Ritzville
5. 9 Caleb Meyer 11.72a NW Christian-Colbert
6. 10 Travis Crockett 11.76a Waitsburg-Prescott
7. 12 Cody Keller 11.99a Walla Walla Valley
8. 12 Dylan Hall 12.19a Colfax
X 200 Meters - 2B - Finals
1. 11 Eli Richardson 23.17a Tekoa-Rosalia
2. 11 Alan Field 23.23a Lind-Ritzville
3. 10 Samuel Niven 23.57a St George's
4. 12 Cody Keller 23.83a Walla Walla Valley
5. 11 Toby Warwick 24.07a Colfax
6. 10 Jacob VanGerpen 24.20a NW Christian-Colbert
7. 10 Travis Crockett 24.64a Waitsburg-Prescott
10 Patrick Elmenhurst NT DeSales
X 400 Meters - 2B - Finals
1. 11 Stow Miller 51.85a St George's
2. 11 Matt Arlt 52.68a St George's
3. 12 Mason Lasich 53.05a Mary Walker
4. 10 Jacob VanGerpen 53.68a NW Christian-Colbert
5. 12 Brady McKay 54.35a Asotin
6. 12 Garet Townsend 54.72a Wilbur-Creston
7. 12 Tyler Shafer 55.32a Waitsburg-Prescott
8. 11 Tewedros McDowell 57.72a Waitsburg-Prescott
X 800 Meters - 2B - Finals
1. 11 Chris Oates 1:58.34a Wilbur-Creston
2. 10 Jack Ammon 2:00.24a NW Christian-Colbert
3. 11 Nathan Vanos 2:01.28a St George's
4. 9 Kenneth Rooks 2:01.98a College Place
5. 12 Tim Kopplin 2:02.74a NW Christian-Colbert
6. 12 Isaac Mata 2:04.31a DeSales
7. 12 Aaron Withers 2:05.25a St George's
8. 12 Kyle Reddeman 2:09.32a Kettle Falls
9. 11 Dustin Warwick 2:18.76a Garfield-Palouse-Oak...
X 1600 Meters - 2B - Finals
1. 12 Chandler Teigen 4:21.78a Asotin
2. 11 Nathan Vanos 4:25.25a St George's
3. 9 Kenneth Rooks 4:32.12a College Place
4. 10 Thomas Weakland 4:32.86a Asotin
5. 10 Jack Ammon 4:35.39a NW Christian-Colbert
6. 12 Aaron Withers 4:41.90a St George's
7. 10 Jacob Clark 4:47.00a Wilbur-Creston
8. 10 Daniel Ness 4:51.57a DeSales
9. 12 Eric Erickson 4:54.88a Liberty-Spangle
10. 11 Spencer Williams 5:00.18a Asotin
11. 9 Chase Bearlocker 5:04.72a Colfax
12. 12 Nate Muramatsu 5:13.40a St George's
9 Tyler Turnbough DNS Mary Walker
X 3200 Meters - 2B - Finals
1. 12 Chandler Teigen 9:57.53a Asotin
2. 10 Micah Henry 10:16.95a NW Christian-Colbert
3. 9 Tyler Shea 10:18.98a NW Christian-Colbert
4. 10 Thomas Weakland 10:24.46a Asotin
5. 12 Ermek Danielson 10:30.53a St George's
6. 12 Ben Alford 10:37.03a NW Christian-Colbert
7. 12 Eric Erickson 10:57.89a Liberty-Spangle
8. 9 Zach Withers 11:01.53a St George's
9. 10 Michael Roberts 11:35.86a NW Christian-Colbert
10. 12 Nate Muramatsu 11:44.80a St George's
11. 10 Sam Hedding 12:08.53a Asotin
12. 12 Paulo Martinez 12:11.13a Waitsburg-Prescott
13. 10 Skylar Wood 12:34.39a Waitsburg-Prescott
9 Tyler Turnbough DNS Mary Walker
X 110m Hurdles - 39" - 2B - Finals
1. 12 Cobie Brown 15.89a Waitsburg-Prescott
2. 12 Owen Lanning 16.62a Waitsburg-Prescott
3. 11 Ethan Perreiah 17.79a NW Christian-Colbert
4. 11 Michael Sims 18.16a Reardan
5. 9 Preston French 18.26a Tekoa-Rosalia
6. 10 Landon Callas 18.72a Waitsburg-Prescott
7. 9 Ben Ahmann 18.89a Colfax
8. 9 Layne Smith 20.49a Davenport
X 300m Hurdles - 36" - 2B - Finals
1. 12 Cobie Brown 41.52a Waitsburg-Prescott
2. 12 Owen Lanning 42.29a Waitsburg-Prescott
3. 11 Alan Field 42.62a Lind-Ritzville
4. 10 Landon Callas 43.62a Waitsburg-Prescott
5. 11 Toby Warwick 44.62a Colfax
6. 11 Drew Howard 44.69a Mary Walker
7. 9 Ben Ahmann 46.39a Colfax
8. 12 Dillon Jacobs 46.56a Tekoa-Rosalia
X 4x100 Relay - 2B - Finals
1. - 45.5h NW Christian-Colbert
2. - 45.9h St George's
3. - 46.0h Waitsburg-Prescott
4. - 46.1h Colfax
5. - 46.4h Tekoa-Rosalia
6. - 46.5h Davenport
7. - 49.5h Garfield-Palouse-Oak...
8. - 50.4h College Place
X 4x400 Relay - 2B - Finals
1. - 3:33.27a NW Christian-Colbert
2. - 3:34.27a St George's
3. - 3:36.77a Waitsburg-Prescott
4. - 3:37.81a DeSales
5. - 3:39.84a Mary Walker
6. - 3:47.35a Asotin
7. - 3:48.12a Wilbur-Creston
8. - 3:48.69a Reardan
X Shot Put - 12lb - 2B - Finals
1. 11 Eli Richardson 47-09.00 Tekoa-Rosalia
2. 11 Takota Epperson 44-06.75 Wilbur-Creston
3. 11 Maxwell Johnson 44-06.25 Liberty-Spangle
4. 12 Jacob Swearingen 44-05.75 Asotin
5. 12 Josh Brown 44-02.00 Colfax
6. 12 Cody Francis 43-02.75 Reardan
7. 10 Cody Whitmore 43-00.75 Asotin
8. 11 Zion Branson 41-02.25 Waitsburg-Prescott
9. 11 Mark Montgomery 38-08.25 Waitsburg-Prescott
10. 12 John Fisher 37-05.50 Reardan
11. 11 Ethan Perreiah 37-05.25 NW Christian-Colbert
12. 10 Pake Taylor 36-06.50 Lind-Ritzville
13. 11 Pablo Rodriguez 34-06.75 DeSales
X Discus - 1.6kg - 2B - Finals
1. 12 Tyler Johnson 157-00 Reardan
2. 12 Josh Brown 154-01 Colfax
3. 10 Cody Whitmore 149-10 Asotin
4. 12 Jacob Swearingen 146-01 Asotin
5. 11 Brandon Penner 132-08 Waitsburg-Prescott
6. 11 Takota Epperson 123-01 Wilbur-Creston
7. 10 Layne Kloetsch 120-05 NW Christian-Colbert
8. 10 Simon Williams 119-07 NW Christian-Colbert
9. 12 John Fisher 112-01 Reardan
10. 10 Garrett Peoples 109-09 Wilbur-Creston
11. 12 Dominic Kjeldgaard 104-04 DeSales
12. 12 Mason Lasich 102-02 Mary Walker
13. 11 Mark Montgomery 99-00 Waitsburg-Prescott
X Javelin - 800g - 2B - Finals
1. 12 Austin Zeller 174-01 Davenport
2. 10 Cody Whitmore 152-09 Asotin
3. 12 Dominic Kjeldgaard 143-02 DeSales
4. 12 Dayton Krull 135-08 Asotin
5. 12 Nick Densley 134-05 Wilbur-Creston
6. 10 Cal Martin 133-07 Dayton
7. 12 Ryley Glick 123-01 Davenport
8. 12 Tyler Johnson 121-09 Reardan
9. 9 Alex Kjelgaard 120-08 College Place
10. 10 Isaac Ramsey 120-05 NW Christian-Colbert
11. 11 Karl Hawks 116-02 Lind-Ritzville
12. 10 Matthew Donahue 115-01 Mary Walker
13. 12 Josh Brown 114-11 Colfax
X High Jump - 2B - Finals
1. 9 Layne Smith 5-06.00 Davenport
2. 11 Parker Perry 5-06.00 Garfield-Palouse-Oak...
3. 10 Danny Daily 5-04.00 Asotin
4. 10 Caleb Brown 5-04.00 Colfax
5. 9 Joe Larue 5-04.00 Waitsburg-Prescott
6. 11 Tanner Dingman 5-02.00 Garfield-Palouse-Oak...
7. 10 Jared Kneale 5-02.00 Colfax
8. 10 David Just 5-02.00 Waitsburg-Prescott
9 Jack Anderson NH Lind-Ritzville
X Pole Vault - 2B - Finals
1. 12 Austin Zeller 13-06.00 Davenport
2. 12 Sam Daily 12-06.00 Colfax
3. 11 Peyton Kiel 11-06.00 Lind-Ritzville
4. 12 Ben Alford 10-06.00 NW Christian-Colbert
5. 10 Caleb Brown 10-06.00 Colfax
6. 12 Christian Cooper 10-00.00 Davenport
7. 12 Tyler O'Brien 9-00.00 Lind-Ritzville
8. 12 Boom Park 8-00.00 NW Christian-Colbert
X Long Jump - 2B - Finals
1. 12 Isaiah Scheel 20-01.00 DeSales
2. 12 Owen Lanning 19-11.50 Waitsburg-Prescott
3. 11 Collin Jurries 19-08.25 Asotin
4. 11 Alan Field 19-06.00 Lind-Ritzville
5. 12 Cobie Brown 19-05.00 Waitsburg-Prescott
6. 12 Jesse Meyer 19-00.25 NW Christian-Colbert
7. 12 Cody Keller 18-11.50 Walla Walla Valley
8. 12 Austin Zeller 18-07.75 Davenport
9. 9 Carson Bowman 18-03.50 NW Christian-Colbert
10. 11 Chase Neil 17-09.75 Tekoa-Rosalia
11. 11 Cody Fulfs 17-00.50 Colfax
12. 10 McKay Knowlton 16-08.50 Kettle Falls
13. 12 Ryley Glick 16-03.00 Davenport
X Triple Jump - 2B - Finals
1. 11 Nate Prior 40-11.00 Asotin
2. 12 Owen Lanning 40-10.50 Waitsburg-Prescott
3. 10 McKay Knowlton 40-09.00 Kettle Falls
4. 12 Dillon Jacobs 39-06.50 Tekoa-Rosalia
5. 10 Trevor James 39-06.25 Kettle Falls
6. 9 Carson Bowman 38-09.00 NW Christian-Colbert
7. 11 Collin Jurries 38-07.00 Asotin
8. 11 Chase Neil 37-03.00 Tekoa-Rosalia
9. 11 Cody Fulfs 36-01.75 Colfax
10. 10 Nicolas Kitselman 35-07.00 Waitsburg-Prescott
11. 9 Scott Lutton 33-04.00 Wilbur-Creston
12. 9 JT Tachell 31-11.75 Davenport
11 Tanner Dingman ND Garfield-Palouse-Oak...
Womens Results
X Girls 100 Meters - 2B - Finals
1. 9 Ashley Sande 12.90a St George's
2. 12 Kaitlyn Andrews 13.03a Dayton
3. 12 Kate Schell 13.16a Lind-Ritzville
4. 9 Rachel Schell 13.26a Lind-Ritzville
5. 10 Alexia Guhlke 13.46a Davenport
6. 9 Jaimie Ross 13.50a Wilbur-Creston
7. 12 Rebecca Reyes 13.75a Walla Walla Valley
8. 11 Angela Mascall 13.80a Dayton
X 200 Meters - 2B - Finals
1. 9 Ashley Sande 26.17a St George's
2. 11 Scout Cai 26.44a Colfax
3. 12 Isabel Clark 26.91a NW Christian-Colbert
4. 12 Kate Schell 26.94a Lind-Ritzville
5. 11 Angela Mascall 28.07a Dayton
6. 12 Rebecca Reyes 28.11a Walla Walla Valley
7. 9 Jaimie Ross 28.31a Wilbur-Creston
8. 12 Lynette Aglen 29.28a Asotin
X 400 Meters - 2B - Finals
1. 12 Harley Strope 1:00.14a Reardan
2. 12 Sarah Nicholas 1:00.54a Asotin
3. 9 Ashley Sande 1:00.70a St George's
4. 9 Anne Hockett 1:01.07a Garfield-Palouse-Oak...
5. 12 Jackie Carr 1:01.30a Mary Walker
6. 10 Parker Warwick 1:01.50a Colfax
7. 12 Brittany Lemons 1:05.11a DeSales
8. 10 Katherine Meyer 1:06.44a St George's
X 800 Meters - 2B - Finals
1. 10 Madison Ward 2:20.69a St George's
2. 10 Felicia Ziemer 2:22.79a Lind-Ritzville
3. 12 Tracy Melville 2:23.26a Lind-Ritzville
4. 12 Sarah Nicholas 2:23.39a Asotin
5. 11 Marika Morelan 2:23.53a St George's
6. 11 Anna Ruthven 2:25.76a DeSales
7. 12 Harley Strope 2:35.50a Reardan
8. 10 Emily Adams 2:38.97a Waitsburg-Prescott
X 1600 Meters - 2B - Finals
1. 10 Madison Ward 5:20.0h St George's
2. 12 Tracy Melville 5:23.0h Lind-Ritzville
3. 11 Marika Morelan 5:24.0h St George's
4. 12 Lucy Eggleston 5:34.0h Asotin
5. 12 Harley Strope 5:39.0h Reardan
6. 10 Zoe Robertson 6:01.0h Garfield-Palouse-Oak...
7. 9 Madison Janke 6:07.0h NW Christian-Colbert
8. 9 Jada Rasmussen 6:08.0h Reardan
9. 10 Taylor Strozyk 6:14.0h Wilbur-Creston
10. 11 Rebekah Henry 6:20.0h NW Christian-Colbert
11. 10 Christina Vantrease 6:28.0h Asotin
12. 10 Katarina Stephenson 6:31.0h Asotin
13. 11 Angie Dedloff 7:27.0h Dayton
X 3200 Meters - 2B - Finals
1. 12 Tracy Melville 11:11.07a Lind-Ritzville
2. 11 Marika Morelan 11:15.74a St George's
3. 12 Lucy Eggleston 11:49.87a Asotin
4. 10 Emily Adams 12:14.86a Waitsburg-Prescott
5. 12 Heidi Hennings 12:30.75a Lind-Ritzville
6. 10 Zoe Robertson 12:50.40a Garfield-Palouse-Oak...
7. 10 Ana Maria Mendoza 13:10.52a Reardan
8. 10 Taylor Strozyk 13:11.65a Wilbur-Creston
9. 10 Katarina Stephenson 13:26.87a Asotin
10. 11 Rebekah Henry 13:39.28a NW Christian-Colbert
11. 11 Megan Wynecoop 14:09.51a Reardan
12 Amelia Cadwell NT St George's
X 100m Hurdles - 33" - 2B - Finals
1. 10 Parker Warwick 16.63a Colfax
2. 9 Carmen Gfeller 16.70a Colfax
3. 10 Karlee Maioho 17.20a Wilbur-Creston
4. 11 Allison Hayes 17.36a St George's
5. 9 Anne Hockett 17.50a Garfield-Palouse-Oak...
6. 11 Jadyn Landreth 18.43a Reardan
7. 12 Jessica McCain 19.57a Asotin
8. 10 Alexus Wanlarbkam 19.73a Dayton
X 300m Hurdles - 30" - 2B - Finals
1. 12 Isabel Clark 46.36a NW Christian-Colbert
2. 11 Jadyn Landreth 47.56a Reardan
3. 9 Anne Hockett 47.69a Garfield-Palouse-Oak...
4. 11 Allison Hayes 50.86a St George's
5. 12 Melissa Groom 51.20a Tekoa-Rosalia
6. 9 Carmen Gfeller 52.19a Colfax
7. 9 Meli Alvarado 52.89a DeSales
8. 12 Jessica McCain 56.76a Asotin
X 4x100 Relay - 2B - Finals
1. - 51.89a Lind-Ritzville
2. - 52.99a Colfax
3. - 53.59a Wilbur-Creston
4. - 53.92a Asotin
5. - 54.16a Tekoa-Rosalia
6. - 54.99a DeSales
7. - 55.19a St George's
8. - 57.86a Dayton
X 4x200 Relay - 2B - Finals
1. - 1:47.70a Lind-Ritzville
2. - 1:48.94a Colfax
3. - 1:51.34a NW Christian-Colbert
4. - 1:52.58a Asotin
5. - 1:52.91a Wilbur-Creston
6. - 1:55.28a St George's
7. - 1:55.34a DeSales
8. - 1:58.98a Garfield-Palouse-Oak...
X 4x400 Relay - 2B - Finals
1. - 4:13.22a St George's
2. - 4:15.83a Colfax
3. - 4:20.83a Lind-Ritzville
4. - 4:22.09a Reardan
5. - 4:23.63a NW Christian-Colbert
6. - 4:37.94a DeSales
7. - 4:39.81a Asotin
8. - 4:44.95a Garfield-Palouse-Oak...
X Shot Put - 4kg - 2B - Finals
1. 11 Scout Cai 33-11.25 Colfax
2. 11 Maggie Nelson 33-01.50 Liberty-Spangle
3. 11 Keiton Klein 31-10.00 Reardan
4. 10 Skylar Olson 31-08.50 DeSales
5. 10 Alexie Smith 29-00.00 Colfax
6. 10 Jessi Reed 28-07.00 Wilbur-Creston
7. 10 Christina Vantrease 28-02.00 Asotin
8. 10 Natalia Maiuri 27-10.00 DeSales
9. 11 Katelyn Scholz 27-05.75 Colfax
10. 9 Kinzie Moss 26-07.75 Kettle Falls
11. 9 Brooklyn Nickerson 25-07.75 Colfax
12. 11 Stanzi Hay 25-03.75 Asotin
13. 9 Nicole Connor 24-11.00 Asotin
X Discus - 1kg - 2B - Finals
1. 10 Kallie Harder 106-05 Lind-Ritzville
2. 11 Maggie Nelson 99-04 Liberty-Spangle
3. 10 Jessi Reed 97-06 Wilbur-Creston
4. 10 Lena Eacker 90-10 NW Christian-Colbert
5. 9 Megan Williams 88-07 NW Christian-Colbert
6. 11 Kaela Fisch 87-06 Garfield-Palouse-Oak...
7. 10 Christina Vantrease 84-02 Asotin
8. 9 Caitlyn Paris 81-04 Asotin
9. 10 Bailey Lyle 81-01 Reardan
10. 11 Stanzi Hay 77-06 Asotin
11. 9 Brooklyn Nickerson 74-01 Colfax
12. 10 Natalia Maiuri 73-03 DeSales
13. 11 Keiton Klein 65-05 Reardan
X Javelin - 600g - 2B - Finals
1. 12 Kaitlyn Andrews 117-10 Dayton
2. 11 Keiton Klein 104-09 Reardan
3. 10 Madison Abbott 95-06 Davenport
4. 10 Natasha Knight 95-00 Asotin
5. 11 Erin Armitage 88-01 St George's
6. 10 Alexie Smith 86-00 Colfax
7. 10 Natalia Maiuri 85-06 DeSales
8. 9 Amanda Dobbins 83-10 DeSales
9. 10 Nicole Coppersmith 79-10 Davenport
10. 10 Kallie Harder 79-02 Lind-Ritzville
11. 10 Lauren Ward 74-05 NW Christian-Colbert
12. 11 Kaela Fisch 73-04 Garfield-Palouse-Oak...
13. 12 Jessica Rathbun 67-01 Kettle Falls
X High Jump - 2B - Finals
1. 12 Olivia Pakootas 5-02.00 Tekoa-Rosalia
2. 11 Scout Cai 5-00.00 Colfax
3. 10 Karlee Maioho 4-08.00 Wilbur-Creston
4. 9 Alyssa Oates 4'08.00 Wilbur-Creston
5. 9 Carmen Gfeller 4'08.00 Colfax
6. 9 Emma Perry 4'08.00 Garfield-Palouse-Oak...
7. 9 Andrea Franks 4'08.00 Mary Walker
7. 9 Piper Cai 4'08.00 Colfax
9. 12 Jackie Carr 4-06.00 Mary Walker
10. 11 Katie Holbrook 4-00.00 Garfield-Palouse-Oak...
11 Mercede Turner NH Asotin
X Pole Vault - 2B - Finals
1. 11 Scout Cai 10-06.00 Colfax
2. 12 Heidi Hennings 10-00.00 Lind-Ritzville
3. 9 Piper Cai 8-00.00 Colfax
3. 11 Megan McCain 8-00.00 Asotin
5. 10 Alexie Smith 7-06.00 Colfax
5. 10 Nicole Coppersmith 7-06.00 Davenport
7. 11 Cheyanne Lemke 7-06.00 Asotin
8. 9 Josie Riebold 7-00.00 Colfax
9. 10 Lauren Ward 7-00.00 NW Christian-Colbert
X Long Jump - 2B - Finals
1. 12 Kaitlyn Andrews 16-11.25 Dayton
2. 12 Alyssa Rhoads 16-01.75 Liberty-Spangle
3. 10 Julia Allen 15-08.25 NW Christian-Colbert
4. 11 Maggie Nelson 15-05.00 Liberty-Spangle
5. 11 Olivia Mellor 15-04.00 Colfax
6. 10 Emily Adams 15-01.50 Waitsburg-Prescott
7. 9 Anne Hockett 15-00.25 Garfield-Palouse-Oak...
8. 11 Hailey Ball 14-05.75 Asotin
9. 12 Jackie Carr 14-02.25 Mary Walker
10. 10 Madison Abbott 13-04.25 Davenport
11. 12 Shelby Dillon 13-03.50 Garfield-Palouse-Oak...
12. 11 Daisy Hamilton 13-01.00 Kettle Falls
13. 11 Dinah Gadberry 12-08.50 Lind-Ritzville
X Triple Jump - 2B - Finals
1. 12 Alyssa Rhoads 36-04.00 Liberty-Spangle
2. 12 Kaitlyn Andrews 33-07.75 Dayton
3. 12 Olivia Pakootas 33-04.25 Tekoa-Rosalia
4. 10 Emily Adams 32-07.00 Waitsburg-Prescott
5. 11 Hailey Ball 32-06.00 Asotin
6. 11 Olivia Mellor 32-05.75 Colfax
7. 11 Daisy Hamilton 31-03.50 Kettle Falls
8. 9 Kinzie Moss 31-01.75 Kettle Falls
9. 10 Ashlie Letourneau 30-07.25 Wilbur-Creston
10. 10 Paris Duncan 29-09.00 NW Christian-Colbert
11. 9 Jada Rasmussen 28-05.00 Reardan
12. 10 Kaytlyn Barnea 26-11.75 Asotin
10 Jennifer Rodriguez ND Asotin