JV Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 John Kwakye 11 Olympia 11.73
2 Dylan Mooers 12 Tumwater 11.73
3 Carson Amendt 10 Yelm 11.87
4 Josue Calderon 10 Olympia 12.00
5 Hunter Bowers 10 Capital 12.01
6 Ivan Derr 9 Gig Harbor 12.04
7 Zachariah Frazee 10 Capital 12.11
8 Everett Ruuska 10 Gig Harbor 12.15
9 Nick Bovenkamp 10 Black Hills 12.18
10 Caden Bonham 10 Gig Harbor 12.20
11 Ryan Colburn 10 Gig Harbor 12.23
12 Zakkary Frederick 11 River Ridge 12.26
13 Hunter Spray 9 Black Hills 12.30
13 Nicholas Castillo 11 Yelm 12.30
15 Sven Krattinger 12 Olympia 12.32
16 Noah Brooker 10 Olympia 12.34
17 Trevon Moore 10 Capital 12.35
18 Joe Hamilton 11 Capital 12.36
19 William McCloud-VanEvery 10 Yelm 12.40
20 Robert Sorenson 10 Yelm 12.40
21 Griffin Sparrow 9 Gig Harbor 12.46
22 Ashton Lannoye 10 W F West 12.47
22 Ashton Seaman-Moss 10 North Thurston 12.47
24 Ian Buck 10 Capital 12.50
24 Tyler Woods 10 Olympia 12.50
26 Isaac Bennett 9 Gig Harbor 12.51
26 Tyrell Jackson 10 River Ridge 12.51
28 Andrew Boyd 11 Olympia 12.53
29 Elijah LaNear 10 Black Hills 12.53
30 Charlie Townsend 9 Gig Harbor 12.55
31 Benjamin Hoffman 10 Yelm 12.58
32 Anthony Tan 11 W F West 12.61
33 Henry Geisler 12 North Thurston 12.66
34 Lance Riecken 11 Olympia 12.69
35 Nathan Kilmer 11 Rochester 12.72
36 Damion Burrell 12 Capital 12.73
37 Braeden Zurfluh 10 Yelm 12.75
38 Spencer Sborov 10 Olympia 12.77
39 Jesse Klotz 10 Black Hills 12.79
40 Zack Sundt 12 Olympia 12.79
40 Colin Malin 11 Yelm 12.79
42 Ronald Vader 10 Black Hills 12.81
43 Preston Vale 11 River Ridge 12.82
44 Daniel Johnston 10 Yelm 12.85
45 JJ Mellin 10 River Ridge 12.90
46 Ryan Adamson 11 River Ridge 12.96
47 Mateo Abadesco 9 River Ridge 12.99
48 Colin Slattery 10 W F West 13.02
49 Larry Guerrero 11 Gig Harbor 13.03
50 Dom Dolinski 9 Timberline 13.04
51 John Varadian 12 Capital 13.05
52 Kohl Roland 9 Gig Harbor 13.08
53 Peyton Gendron 11 Yelm 13.17
54 Thomas Reiger 10 Olympia 13.18
55 Edilberto Hernandez 12 W F West 13.20
56 Timothy Koerschgen 9 Black Hills 13.20
57 Christopher Powe 11 W F West 13.20
58 Jon Yusta 12 Yelm 13.31
59 Jared Pacheco 10 Yelm 13.39
60 Thomas Pan 12 Olympia 13.53
61 Shaden Abd Elal 11 W F West 13.53
62 Tristen Johnson 10 Rochester 13.53
63 Grey Kamasz 9 Gig Harbor 13.53
64 Anthony Mora 10 W F West 13.77
65 Johnnie Kotek 11 Black Hills 14.02
66 Santiago Osorio Tobon 12 North Thurston 14.22
67 Jacob White 10 W F West 14.26
68 Grayson Johnson 11 Rochester 14.39
69 Devin Pagan 10 W F West 14.53
70 Alexander Eades 10 W F West 14.61
71 Thomas Nicholson 9 River Ridge 15.18
Taylor Beigh 12 Rochester DNS
Christian Bamba 12 North Thurston DNS
Wheel Chair Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Matthew Rosser 10 Capital 33.69
JV Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Dylan Mooers 12 Tumwater 23.52
2 John Kwakye 11 Olympia 23.58
3 Hunter Bowers 10 Capital 24.20
4 Nicholas Castillo 11 Yelm 24.27
5 Sayer McDonald 12 Olympia 24.38
6 Everett Ruuska 10 Gig Harbor 24.63
7 Quinn Fosbre 9 Timberline 24.65
8 Ivan Derr 9 Gig Harbor 24.72
9 Noah Brooker 10 Olympia 24.73
10 Andrew Boyd 11 Olympia 24.74
11 Ian Buck 10 Capital 24.83
12 Caden Bonham 10 Gig Harbor 24.98
13 Griffin Sparrow 9 Gig Harbor 25.19
14 Lance Riecken 11 Olympia 25.23
15 Hunter Spray 9 Black Hills 25.29
16 Zachariah Frazee 10 Capital 25.36
17 Anthony Tan 11 W F West 25.39
18 Kenyon Huppe 10 Olympia 25.42
19 Ashton Seaman-Moss 10 North Thurston 25.44
20 Colin Malin 11 Yelm 25.48
21 William McCloud-VanEvery 10 Yelm 25.54
22 Tyrell Jackson 10 River Ridge 25.81
23 Braeden Zurfluh 10 Yelm 25.81
24 Benjamin Hoffman 10 Yelm 25.82
25 Tyler Woods 10 Olympia 26.02
26 Daniel Johnston 10 Yelm 26.07
27 Ronald Vader 10 Black Hills 26.18
28 Zakkary Frederick 11 River Ridge 26.22
29 Henry Geisler 12 North Thurston 26.29
30 Elijah LaNear 10 Black Hills 26.32
31 Thomas Reiger 10 Olympia 26.40
32 Jesse Klotz 10 Black Hills 26.56
33 Kohl Roland 9 Gig Harbor 26.60
34 Damion Burrell 12 Capital 26.64
35 Jon Yusta 12 Yelm 26.64
36 John Varadian 12 Capital 26.76
37 Timothy Koerschgen 9 Black Hills 26.91
38 Dom Dolinski 9 Timberline 26.96
39 Jared Pacheco 10 Yelm 27.06
40 Ryan Adamson 11 River Ridge 27.26
41 Tristen Johnson 10 Rochester 27.80
42 Shaden Abd Elal 11 W F West 27.89
43 Johnnie Kotek 11 Black Hills 27.92
44 Justin Rodgers 9 Black Hills 28.18
45 Thomas Pan 12 Olympia 28.33
46 Jacob White 10 W F West 28.47
47 Grey Kamasz 9 Gig Harbor 28.77
48 Santiago Osorio Tobon 12 North Thurston 29.31
49 Anthony Mora 10 W F West 29.37
50 Devin Pagan 10 W F West 29.57
51 Grayson Johnson 11 Rochester 29.65
52 Demani Thomas 9 River Ridge 29.92
53 Thomas Nicholson 9 River Ridge 31.11
Gian Pacheco 9 North Thurston DNS
JV Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sayer McDonald 12 Olympia 54.84
2 Ryan Guscott 12 Capital 54.86
3 Lance Riecken 11 Olympia 54.95
4 Julian Kennedy 10 Black Hills 55.08
5 Zack Sundt 12 Olympia 55.48
6 Noah Brooker 10 Olympia 55.55
7 Nathan Tyler 12 Capital 55.77
8 Cody Johnston 11 Yelm 55.85
9 Kenyon Huppe 10 Olympia 56.13
10 Nathan Ossiander 12 Timberline 58.54
11 Josue Calderon 10 Olympia 58.97
12 Joe Hamilton 11 Capital 59.27
13 Ezequiel Hernandez 10 River Ridge 59.74
14 Angel Rivera 10 Black Hills 1:01.39
15 Jacob Conley 9 Timberline 1:02.10
16 Chandler Ketelsen 9 River Ridge 1:02.41
17 Caleb Morris 9 Timberline 1:02.50
18 Demani Thomas 9 River Ridge 1:02.82
19 Santiago Osorio Tobon 12 North Thurston 1:04.42
20 Justin Rodgers 9 Black Hills 1:10.05
Kaden Decker 11 Capital DNS
Wheel Chair Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Matthew Rosser 10 Capital 2:31.57
JV Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jackson Hall 12 Olympia 2:10.89
2 Jacob McCarthy 11 W F West 2:11.10
3 Quinn Hinman 12 Black Hills 2:12.77
4 Damian Negrete 11 Capital 2:12.81
5 Lance Riecken 11 Olympia 2:14.10
6 Jasper Hunter 12 Olympia 2:15.06
7 Cade Fischer 10 Olympia 2:17.26
8 Jack Van Nuys 10 Olympia 2:17.32
9 Nathan Briggs 11 W F West 2:18.31
10 Ethan Proctor 10 Rochester 2:18.80
11 Gabriel Rochette 9 Gig Harbor 2:19.49
12 Sirius James 10 Shelton 2:19.51
13 Joshua Handy 11 Olympia 2:19.79
14 Kaiwo Kawaai 10 Gig Harbor 2:20.23
15 Garrett Henderson 9 River Ridge 2:28.50
16 Will Knox 12 Rochester 2:28.90
17 William Lindauer 9 River Ridge 2:29.35
18 Oshea Prude 10 River Ridge 2:30.57
19 Quinn Murry 10 Olympia 2:33.92
20 Cameron Sherman 10 W F West 2:35.95
21 Ezequiel Hernandez 10 River Ridge 2:37.80
22 Alex Ammons 10 River Ridge 2:37.99
23 Spencer Lee 10 Capital 2:43.14
24 Mason Hjelm 10 Capital 2:43.94
25 Austin Langer 10 Yelm 2:44.85
26 Owen Prescher 10 Timberline 2:45.88
27 Chandler Ketelsen 9 River Ridge 2:46.20
28 Alex Price 9 Timberline 3:05.57
29 Gabriel Smith 10 Timberline 3:16.06
JV Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ben Kosa 10 Olympia 4:44.70
2 Dylan Miller 12 Olympia 4:46.16
3 Sayer McDonald 12 Olympia 4:47.25
4 Sven Krattinger 12 Olympia 4:50.60
5 Jasper Hunter 12 Olympia 4:54.08
6 Jackson Hall 12 Olympia 4:54.11
7 Hunter Falash 12 Timberline 4:56.41
8 Kai Walz 10 Capital 4:58.23
9 William Taylor 10 W F West 4:58.66
10 Cody Triplett 11 Capital 4:58.74
11 Gavin Avery 12 Olympia 4:59.90
12 Quinn Hinman 12 Black Hills 5:00.60
13 Edward Gabriel 10 Gig Harbor 5:01.46
14 Jack Van Nuys 10 Olympia 5:02.30
15 Nathan Briggs 11 W F West 5:02.40
16 Sirius James 10 Shelton 5:07.17
17 Ben Van Haitsma 12 Olympia 5:08.60
18 Ben Harper 10 Gig Harbor 5:09.59
19 Charles Carriker 10 North Thurston 5:13.22
20 Ethan Proctor 10 Rochester 5:14.19
21 Quinn Murry 10 Olympia 5:14.57
22 Josh Henderson 12 Olympia 5:15.57
23 Caleb Minner 9 Gig Harbor 5:16.52
24 Ethan Baker 10 Gig Harbor 5:18.39
25 Garrett Henderson 9 River Ridge 5:20.03
26 Kenny Wu 11 Olympia 5:20.19
27 Joshua Smith 10 Gig Harbor 5:21.09
28 Joey Boyle 10 Gig Harbor 5:26.08
29 Alex Ammons 10 River Ridge 5:27.09
30 John Bussey 10 Olympia 5:29.27
31 Luke McKinney 10 Yelm 5:29.47
32 Nolan Hibbard-Pelly 12 Capital 5:37.79
33 Cameron Sherman 10 W F West 5:39.70
34 Zack Burch 9 Gig Harbor 5:39.71
35 Oshea Prude 10 River Ridge 5:40.06
36 Kodi Smith-Cruz 9 Timberline 5:41.92
37 Lane Childers 11 North Thurston 5:42.63
38 Onaje Duncan-Joyner 10 Timberline 5:42.92
39 Will Knox 12 Rochester 5:43.97
40 Ryan Wiles 10 Shelton 5:44.45
41 Chandler Ketelsen 9 River Ridge 5:50.54
42 Cameron Docter 9 Black Hills 5:50.68
43 Ty Rodrigues 9 North Thurston 5:54.15
44 Spencer Lee 10 Capital 5:54.83
45 Mason Hjelm 10 Capital 5:55.07
46 Shay McCarthy 12 W F West 5:55.43
47 Ben Kogut 12 Olympia 6:03.77
48 Nathan Graham 12 North Thurston 6:07.81
49 Zane Standlea 10 Timberline 6:25.43
JV Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jacob Lindblom 11 Capital 10:36.59
2 Dylan Miller 12 Olympia 10:38.45
3 Joseph O'Sullivan 11 Capital 10:39.56
4 Ben Kosa 10 Olympia 10:51.59
5 Sayer McDonald 12 Olympia 10:54.65
6 Gavin Avery 12 Olympia 11:07.97
7 Joshua Handy 11 Olympia 11:30.18
8 Carson Greenwell 11 Tumwater 11:34.34
9 Robert Hewitt 10 Timberline 11:44.49
10 AJ Boothe 10 Shelton 11:47.83
11 John Bussey 10 Olympia 11:56.56
12 Nolan Hibbard-Pelly 12 Capital 12:04.34
13 Luke Martin 10 Yelm 12:05.94
14 Luke McKinney 10 Yelm 12:44.48
15 Ezra Mead 12 Capital 12:48.04
JV Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Monte Grant 11 Olympia 17.10
2 JJ Mellin 10 River Ridge 18.41
3 Cory Davis 12 W F West 18.47
4 Peter Lang 10 Olympia 18.61
5 Colin Slattery 10 W F West 18.77
6 Caleb Morris 9 Timberline 19.14
7 Mateo Abadesco 9 River Ridge 19.86
8 Souriya Soukhaphonh 10 Olympia 20.05
9 Luke Amrine 10 W F West 20.14
Oscea Geisler 11 North Thurston DNS
JV Boys 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Andrew Boyd 11 Olympia 43.04
2 Monte Grant 11 Olympia 44.31
3 JJ Mellin 10 River Ridge 47.20
4 Colin Slattery 10 W F West 47.38
5 Ryan Colburn 10 Gig Harbor 47.48
6 Isaac Bennett 9 Gig Harbor 48.92
7 Christopher Powe 11 W F West 49.98
8 Luke Amrine 10 W F West 50.91
JV Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Edilberto Hernandez 12 W F West 42-03.00
2 William Lienhard 11 W F West 41-05.00
3 Ryley Hall 12 W F West 38-03.50
4 Aaron Monroe 12 Tumwater 36-10.00
5 Zane Murphy 11 Tumwater 36-05.00
6 Dale Schaefer 9 Tumwater 36-03.50
7 Tyghler Fiola 10 Capital 35-10.00
8 Cody Horne 10 Olympia 35-07.00
9 Dakota Lopez 12 W F West 34-01.50
10 Austin Blackwell 11 Gig Harbor 33-04.00
11 Chayton Miller 11 Yelm 33-03.00
12 Devin Claridge 9 Black Hills 33-01.00
13 Colin Peeler 10 River Ridge 32-01.00
14 Dawson Crooke 9 Black Hills 31-10.50
15 JonCarter Coble 11 Yelm 31-08.00
16 Tate Elliott 10 Black Hills 31-05.50
17 Jake Rivera 12 Capital 31-02.00
18 Isaac Reavis 10 W F West 30-06.50
19 Travis Barnes 9 North Thurston 30-06.00
20 Roger Colglazier 11 Gig Harbor 30-03.00
21 Jacob Dimond 11 Yelm 30-00.00
21 Dehn Wieland 11 Capital 30-00.00
23 James West 10 Yelm 29-09.00
24 Ryan Adamson 11 River Ridge 29-06.00
25 Korbin Benson 11 Tumwater 29-04.00
26 Ryan Roberts 11 W F West 28-09.00
27 Alec Clark 9 River Ridge 28-05.50
28 Joe Gutschmidt 10 Rochester 28-02.50
29 Nathan Kilmer 11 Rochester 28-02.00
30 Taden Ruby 10 Capital 27-06.00
31 Jax Monti 9 Tumwater 26-11.50
32 Gabe Masias 10 Rochester 26-09.50
33 Taylor Beigh 12 Rochester 25-08.50
34 Jacob Zylstra 10 W F West 25-02.50
35 Nicholas Adrian 9 Gig Harbor 23-06.00
36 Dylan Rowe 12 W F West 23-04.50
37 Zachary Evans 10 W F West 23-04.00
JV Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Tyghler Fiola 10 Capital 118-02
2 Cooper McCoy 10 W F West 116-08
3 Christopher Powe 11 W F West 111-00
4 Ashton Lannoye 10 W F West 110-00
5 Hunter Ankrom 10 Timberline 104-11
6 Austin Michal 12 W F West 100-05
7 Bennett Bull 12 W F West 97-00
8 Jax Monti 9 Tumwater 96-09
9 Brendan Scrivner 10 North Thurston 96-05
10 Grayson Johnson 11 Rochester 96-04
11 William Lienhard 11 W F West 96-01
12 Roger Colglazier 11 Gig Harbor 95-10
13 Robert Carriker 10 North Thurston 95-00
14 Jake Rivera 12 Capital 94-10
15 Imani Mabwa-Childress 12 Olympia 93-03
16 Alec Clark 9 River Ridge 91-07
16 Eli Smith 11 Capital 91-07
18 Korbin Benson 11 Tumwater 90-09
19 Josh Forester 12 Black Hills 90-07
20 Austin Blackwell 11 Gig Harbor 90-00
21 Tate Elliott 10 Black Hills 88-02
22 Cameron Smith 11 Capital 88-00
23 Ryley Hall 12 W F West 86-10
24 Nathan Kilmer 11 Rochester 83-11
25 Cody Horne 10 Olympia 82-11
26 Nicholas Adrian 9 Gig Harbor 82-08
27 Dehn Wieland 11 Capital 81-10
28 Dawson Crooke 9 Black Hills 81-02
29 Isaac Reavis 10 W F West 78-04
30 Jonathan Behrens 11 Tumwater 77-00
31 Daniel Bailey 11 Capital 75-07
32 JonCarter Coble 11 Yelm 75-04
33 Preston Sands 9 Tumwater 73-03
34 James West 10 Yelm 71-11
35 Julian Garcia 12 Yelm 71-10
36 Colin Peeler 10 River Ridge 69-08
37 John Judy 9 Tumwater 67-01
38 Gabe Masias 10 Rochester 65-05
39 Joe Gutschmidt 10 Rochester 64-03
40 Travis Barnes 9 North Thurston 63-09
41 Ryan Roberts 11 W F West 62-03
42 Taylor Beigh 12 Rochester 61-06
43 Zachary Evans 10 W F West 58-09
44 Dale Schaefer 9 Tumwater 57-04
45 Michael Carter 12 W F West 54-05
46 Matthew Rosser 10 Capital 16-05
JV Boys Javelin Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Bennett Bull 12 W F West 143-07
2 Nickolas Crawford 12 W F West 139-06
3 Zane Murphy 11 Tumwater 133-01
4 Will Anderson 10 Olympia 125-05
5 Grayson Johnson 11 Rochester 122-04
6 Cole Batstone 10 Olympia 122-02
6 Braden Pierson 12 Capital 122-02
8 Ronan Piper 12 Capital 122-01
9 Austin Michal 12 W F West 121-05
10 Hunter Ankrom 10 Timberline 114-10
11 Julian Garcia 12 Yelm 114-03
12 Nicolaas Wesselius 11 Tumwater 113-04
13 William Dumpert 11 Olympia 113-00
14 Edilberto Hernandez 12 W F West 112-08
15 Nathan Tyler 12 Capital 112-04
16 Jonathan Behrens 11 Tumwater 109-09
17 Carter Carlson 10 Olympia 108-07
18 Cory Davis 12 W F West 107-00
19 Ryan Adamson 11 River Ridge 105-11
20 Noah Brooker 10 Olympia 105-08
21 Timothy Rochette 11 Gig Harbor 103-01
22 Christopher Powe 11 W F West 99-11
23 David Suppes 10 Capital 99-10
24 Ian Ellis 10 Olympia 99-06
25 Devin Claridge 9 Black Hills 96-09
26 Sven Krattinger 12 Olympia 94-11
27 Spencer Sborov 10 Olympia 93-10
28 Jax Monti 9 Tumwater 93-04
29 Steven Larsen 10 River Ridge 93-01
30 Quinn Murry 10 Olympia 89-07
31 Alec Clark 9 River Ridge 88-04
32 Imani Mabwa-Childress 12 Olympia 86-08
33 Jonathan Zonker 9 Timberline 86-05
34 Robert Carriker 10 North Thurston 85-11
35 Michael Carter 12 W F West 85-09
36 Will Knox 12 Rochester 85-03
36 Colin Peeler 10 River Ridge 85-03
38 Nathan Kilmer 11 Rochester 85-02
39 John Judy 9 Tumwater 81-07
40 Kolby Keys 10 River Ridge 80-01
40 Preston Sands 9 Tumwater 80-01
42 Taylor Beigh 12 Rochester 79-03
43 Joe Gutschmidt 10 Rochester 75-11
44 Thomas Pan 12 Olympia 75-06
45 Ben Kogut 12 Olympia 70-04
46 Trenton Vanalstyne 10 Olympia 68-01
47 Gabe Masias 10 Rochester 65-02
48 Liam Kerr 10 Tumwater 61-08
49 Jacob Zylstra 10 W F West 58-07
JV Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nick Bovenkamp 10 Black Hills 5-06.00
1 William Dumpert 11 Olympia 5-06.00
3 Julian Kennedy 10 Black Hills 5-06.00
4 Christian Bamba 12 North Thurston 5-02.00
5 Chase McReynolds 10 Gig Harbor 5-02.00
6 Caleb Morris 9 Timberline 5-00.00
7 Jacob Conley 9 Timberline 4-10.00
8 Imani Mabwa-Childress 12 Olympia 4-10.00
JV Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mateo Abadesco 9 River Ridge 9-06.00
2 Luke Ellestad 10 Gig Harbor 8-06.00
3 Jack Knight 10 Gig Harbor 8-00.00
4 Paul Duncan 11 Olympia 8-00.00
5 Joshua Handy 11 Olympia 8-00.00
6 Ashton Seaman-Moss 10 North Thurston 7-06.00
7 William Lindauer 9 River Ridge 7-00.00
JV Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cory Davis 12 W F West 18-10.00
2 Zachariah Frazee 10 Capital 18-07.25
3 Julian Kennedy 10 Black Hills 18-01.50
4 Andrew Boyd 11 Olympia 17-11.25
5 Trevon Moore 10 Capital 17-02.00
6 Vin Somasundaram 12 Olympia 16-10.75
7 Jesse Klotz 10 Black Hills 16-10.50
8 Jacob Conley 9 Timberline 16-07.00
9 Sven Krattinger 12 Olympia 16-05.75
10 Timothy Koerschgen 9 Black Hills 16-03.00
11 Colin Slattery 10 W F West 16-02.50
12 Christopher Gizinski 11 Tumwater 16-02.50
13 Owen Prescher 10 Timberline 16-02.00
14 William Dumpert 11 Olympia 16-02.00
15 Angel Rivera 10 Black Hills 15-11.50
16 Elijah LaNear 10 Black Hills 15-08.75
17 Hunter Bowers 10 Capital 15-06.25
18 Thomas Reiger 10 Olympia 15-05.00
19 Ian Buck 10 Capital 15-00.50
20 Kris Hisole 11 Olympia 14-10.25
21 Jon Yusta 12 Yelm 14-07.75
22 Robert Carriker 10 North Thurston 14-04.75
23 Cameron Docter 9 Black Hills 14-04.50
24 Justin Rodgers 9 Black Hills 13-10.00
25 Damion Burrell 12 Capital 13-09.50
26 Johnnie Kotek 11 Black Hills 13-08.00
27 Jacob McGraw 10 North Thurston 12-09.50
28 Josh Forester 12 Black Hills 11-05.50
29 Demani Thomas 9 River Ridge 11-00.25
JV Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Patrick Williams 11 Tumwater 40-08.50
2 Vin Somasundaram 12 Olympia 40-01.00
3 Kris Hisole 11 Olympia 37-01.00
4 Jacob Conley 9 Timberline 36-09.50
5 Luke Murphy 11 Tumwater 34-11.75
6 Thomas Reiger 10 Olympia 33-09.25
Cory Davis 12 W F West FOUL
JV Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Gina Harwick 12 Olympia 13.15
2 Christina Spinharney 10 Olympia 13.44
3 Da'Jea Harrison 11 Timberline 13.48
4 Felicity Hempstead 12 Tumwater 13.55
5 Morgan Lasko 12 Timberline 13.61
6 Lucia Peralta 10 Olympia 13.70
7 Kaily Tradewell 12 Capital 13.89
8 Megan Paul 9 Gig Harbor 14.06
9 Emmy Thompson 10 Capital 14.07
10 Lauryn Daniels 10 Timberline 14.09
11 Sophia Higginbotham 10 Yelm 14.16
12 Gabby Martin 12 Timberline 14.26
13 Cassity Colard 11 Tumwater 14.34
14 Marissa Manning 10 Olympia 14.35
15 Jada Daniels 10 Timberline 14.36
16 Olivia Grondel 10 Tumwater 14.43
17 Ella Spakes 10 Gig Harbor 14.48
18 Maddie Thompson 11 Capital 14.54
19 Joanna Kwiat 10 Gig Harbor 14.61
20 Mio Jones 9 Gig Harbor 14.62
21 Ariana Delgado 11 Yelm 14.66
22 Aly Cokl 11 Black Hills 14.84
23 Niya Xavier 11 Timberline 14.89
24 Maddie Jansen 11 Capital 14.90
25 Karaon Solis 11 River Ridge 15.00
26 Amanda Milner 12 Gig Harbor 15.02
27 Kenadee Nash 10 North Thurston 15.20
28 Angelica Pipo 11 Rochester 15.21
29 Madison Shaw 9 Gig Harbor 15.24
30 Elizabeth Unruh 10 Yelm 15.45
31 Emma Thompson 9 North Thurston 15.48
32 Tihyra Jenkins 12 Yelm 15.65
33 Madyson Neuzil 11 River Ridge 16.37
34 Christianna Edwards 9 North Thurston 16.70
Grace Sills 10 Capital DNS
JV Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Gina Harwick 12 Olympia 27.19
2 Bella Wallerstedt 12 Tumwater 27.96
3 Christina Spinharney 10 Olympia 28.01
4 Mikaeli Decker 11 Tumwater 28.49
5 Morgan Lasko 12 Timberline 28.54
6 Sophia Higginbotham 10 Yelm 28.63
7 Da'Jea Harrison 11 Timberline 28.73
8 Jada Daniels 10 Timberline 29.24
9 Marissa Manning 10 Olympia 29.30
10 Grace Sills 10 Capital 29.42
11 Joanna Kwiat 10 Gig Harbor 30.41
12 Karaon Solis 11 River Ridge 30.57
13 Mio Jones 9 Gig Harbor 31.25
14 Natilyn Conyers 11 Timberline 31.32
15 Ariana Delgado 11 Yelm 31.39
16 Madison Shaw 9 Gig Harbor 31.86
17 Angelica Pipo 11 Rochester 32.53
18 Madyson Neuzil 11 River Ridge 33.35
19 Elizabeth Unruh 10 Yelm 33.51
JV Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Megan Paul 9 Gig Harbor 1:09.35
2 Madyson Neuzil 11 River Ridge 1:13.82
JV Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cassidy Walchak 10 Olympia 2:37.45
2 Aven Hart 12 Capital 2:45.13
3 Melissa Even 10 Capital 2:45.73
4 Jourdyn Kisse 10 River Ridge 2:50.32
5 Ginny Search 12 North Thurston 2:55.52
6 Caitlin Gappert 9 Black Hills 2:57.27
7 Mila Funato de Mendonca 11 Capital 2:59.05
8 Sophie Lorenz 11 Capital 3:00.42
9 Jordie Simpson 10 Capital 3:06.06
10 Sneha Suresh 10 Olympia 3:09.81
11 Megan Chapman 11 Olympia 3:16.36
12 Madysen Kambich 10 W F West 3:17.74
13 Nicole McGahan 10 Yelm 3:27.00
14 Paloma Sharangpani 10 Capital 3:39.33
15 Jessica Lopez 12 Yelm 4:03.08
JV Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lyric Tinnel 10 Olympia 5:49.48
2 Makayla Soh 10 Olympia 5:54.80
3 Elle Lovrak 10 Gig Harbor 6:00.91
4 Grace O'Dell 11 Gig Harbor 6:03.24
5 Joana Mateo 11 Gig Harbor 6:05.92
6 Savannah Johnston 11 W F West 6:12.59
7 Claire Willis 9 Gig Harbor 6:21.15
8 Ginny Search 12 North Thurston 6:21.44
9 Kallie Kidder 11 Capital 6:21.85
10 Sarah Gorrell 11 Capital 6:25.57
11 Lydia Halvorson 10 Capital 6:30.56
12 Abigail Johansen 11 Gig Harbor 6:30.71
13 Sophea Moore 10 Timberline 6:38.01
14 Katie Fish 10 Olympia 6:38.98
15 Tayler Geiger 12 Capital 6:45.50
16 Cheyanne Rademacher 10 Yelm 6:48.20
17 Skylar Stewart 12 Capital 7:20.22
18 Nicole McGahan 10 Yelm 7:31.44
19 Aubrey Sorrell 11 Timberline 7:44.77
JV Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Aliya Ankeney 10 Olympia 13:04.36
2 Abby Burtner 10 Olympia 13:13.60
3 Kallie Kidder 11 Capital 13:14.24
4 Maria Smoot 12 Capital 13:17.15
5 Sarah Gorrell 11 Capital 13:52.80
6 Ellie Potts 12 Capital 14:28.22
Janna Knight 11 Tumwater DNF
JV Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Ritter 11 Olympia 17.88
2 Maddie Jansen 11 Capital 18.25
3 Lara Velasco 12 Tumwater 19.25
4 Cameron Schut 12 Tumwater 19.87
5 Katherine Amrine 12 W F West 20.22
6 Jessica Paul 12 Tumwater 20.46
7 Kayli Robles 12 Timberline 20.52
8 Alyssa Ackerson 11 W F West 21.08
9 Jeanette Hautala 11 Capital 21.36
10 Claire Lang 10 Olympia 22.32
11 Angelina Stryker 9 North Thurston 22.46
12 Kenadee Nash 10 North Thurston 22.85
13 Ianna Frare 10 Timberline 24.82
JV Girls 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Olivia Senna 11 Olympia 52.18
2 Sophia Senna 11 Olympia 54.67
3 Tia Grow 12 Capital 55.05
4 Cameron Schut 12 Tumwater 56.34
5 Claire Lang 10 Olympia 57.30
6 Maddie Thompson 11 Capital 57.99
7 Jeanette Hautala 11 Capital 58.20
8 Kenadee Nash 10 North Thurston 59.15
9 Jessica Paul 12 Tumwater 1:00.15
10 Maddie Jansen 11 Capital 1:01.07
11 Angelina Stryker 9 North Thurston 1:03.98
12 Kayli Robles 12 Timberline 1:06.88
JV Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Tihyra Jenkins 12 Yelm 30-05.50
2 Megan Garcia 10 Yelm 29-02.50
3 Shelaha Brown-Stephens 12 Yelm 28-09.00
4 Carlina Portugal 9 Black Hills 26-01.00
5 Nevaeh Talanoa-Watkins 10 Yelm 25-09.00
6 Natilyn Conyers 11 Timberline 24-09.50
7 Karissa Odom 11 Yelm 24-05.00
8 Natalie Weatherald 11 Timberline 24-01.00
9 Puamelia Oclinaria 9 Timberline 22-09.00
10 Grace Graham 12 Olympia 22-08.50
11 Taylor Tompkins 10 Yelm 22-02.00
12 Haley Senderak 11 W F West 21-08.00
13 Jessica Grassman 12 Olympia 21-04.00
14 Gabby Holman 11 Rochester 20-05.00
15 Hailey Helm 12 Capital 19-08.00
JV Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Zayna Fairhart 12 Gig Harbor 94-11
2 Ella Spakes 10 Gig Harbor 78-11
3 Shelaha Brown-Stephens 12 Yelm 77-04
4 Nevaeh Talanoa-Watkins 10 Yelm 76-01
5 Tihyra Jenkins 12 Yelm 75-03
6 Taylor Tompkins 10 Yelm 69-07
7 Megan Garcia 10 Yelm 68-11
8 Rebecca Falash 10 Timberline 67-06
9 Grace Gorman 9 Timberline 65-10
10 Carlina Portugal 9 Black Hills 61-08
11 Hailey Helm 12 Capital 60-11
12 Karissa Odom 11 Yelm 58-06
13 Da'Jea Harrison 11 Timberline 55-10
14 Jessica Grassman 12 Olympia 53-09
15 Grace Graham 12 Olympia 50-09
16 Andrea Plumer 10 W F West 48-09
17 Puamelia Oclinaria 9 Timberline 45-08
18 Sebastiana Castaneda 11 Olympia 43-07
JV Girls Javelin Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Olivia Senna 11 Olympia 89-06
2 Imani Etile 10 Olympia 84-11
3 Isabella Figueroa 10 W F West 83-10
4 Grace Gorman 9 Timberline 72-10
5 Molly Armstrong 11 Olympia 71-02
6 Adely Tisch 9 Gig Harbor 71-00
7 Shelaha Brown-Stephens 12 Yelm 70-07
8 Noelle Geddis 11 Timberline 69-01
9 Makayli Taylor 9 River Ridge 66-03
10 Haley Senderak 11 W F West 65-08
11 Taylor Tompkins 10 Yelm 65-01
12 Jordan Hanson 11 Tumwater 60-00
13 Ella Heckman 9 Gig Harbor 58-10
14 Aubrey Sorrell 11 Timberline 56-05
15 Evelyn Grimm 12 Tumwater 55-06
16 Cameron Schut 12 Tumwater 49-07
17 Elizabeth Helman 9 River Ridge 47-00
18 Christianna Edwards 9 North Thurston 45-01
19 Alyeska Jones 9 Gig Harbor 41-02
20 Kayla Hannah 10 North Thurston 39-02
JV Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lyric Tinnel 10 Olympia 4-06.00
2 Molly Armstrong 11 Olympia 4-06.00
3 Ella Heckman 9 Gig Harbor 4-02.00
4 Abigail Ponce de Leon 10 North Thurston 4-00.00
Bella Eisman 10 North Thurston NH
Makayli Taylor 9 River Ridge NH
Claire Lang 10 Olympia NH
Jourdyn Kisse 10 River Ridge NH
JV Girls Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lucinda Young 9 Gig Harbor 7-00.00
2 Jessica Grassman 12 Olympia 6-06.00
3 Kendra Hunt 10 Yelm 6-06.00
4 Emma Brown 9 North Thurston 6-06.00
5 Niya Xavier 11 Timberline 6-00.00
6 Annalise Pree 10 Olympia 5-06.00
Sonja Van Cleave 11 Yelm NH
JV Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Annelise Taylor 11 Olympia 14-03.25
2 Jourdyn Kisse 10 River Ridge 14-00.00
3 Mikaeli Decker 11 Tumwater 13-08.00
4 Keila Kruse 11 Olympia 12-10.50
5 Lara Velasco 12 Tumwater 12-10.50
6 Karaon Solis 11 River Ridge 12-08.00
7 Shelaha Brown-Stephens 12 Yelm 12-07.75
8 Kenadee Nash 10 North Thurston 11-11.75
9 Emma Brown 9 North Thurston 11-09.00
10 Elizabeth Helman 9 River Ridge 10-06.25
11 Bella Eisman 10 North Thurston 10-05.50
JV Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Keila Kruse 11 Olympia 31-03.75
2 Annelise Taylor 11 Olympia 30-01.75
3 Makayli Taylor 9 River Ridge 29-07.75
4 Olivia Grondel 10 Tumwater 28-04.25