Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================
Meet: R 11.79 2001 Janae Young, River Ridge
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Germe Poston 11 Franklin Pie 11.87Q 1.1 2
2 Charnay Combs 12 Rainier Beac 12.21Q 0.4 1
3 Ariele Reeves 11 Rainier Beac 12.28Q 1.1 2
4 Haley Locker 10 Ferndale 12.46Q 0.4 1
5 Chantel Jaeger 10 West Valley- 12.51Q 1.1 2
6 Briana Welsh 10 Timberline 12.61Q 0.4 1
7 Alexis Ramos 11 Shorecrest 12.62q 1.1 2
8 Siara Byers 11 North Kitsap 12.63q 1.1 2
9 Deven Wilson 12 Peninsula 12.66 0.4 1
10 Starr Williams 10 Hazen 12.69 0.4 1
11 Kelsey Werre 12 Liberty-Issa 12.71 0.4 1
12 Maddiy Sheldon 12 Bainbridge 12.76 1.1 2
13 Sarah Takayoshi 12 Union 12.86 0.4 1
14 Afton McKinlay 10 Mt Spokane 12.98 0.4 1
15 Ariana Jones 12 Franklin 12.99 1.1 2
16 Morgan Reader 10 Tyee 13.13 1.1 2
Girls 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
Meet: R 11.79 2001 Janae Young, River Ridge
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Germe Poston 11 Franklin Pie 11.63 2.4
2 Charnay Combs 12 Rainier Beac 12.10 2.4
3 Haley Locker 10 Ferndale 12.12 2.4
4 Ariele Reeves 11 Rainier Beac 12.29 2.4
5 Siara Byers 11 North Kitsap 12.39 2.4
6 Chantel Jaeger 10 West Valley- J12.39 2.4
7 Briana Welsh 10 Timberline 12.52 2.4
8 Alexis Ramos 11 Shorecrest 12.69 2.4
Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================
Meet: R 24.27 5/29/2009 Germe Poston, Franklin Pie
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Germe Poston 11 Franklin Pie R 24.27Q 1.5 1
2 Chantel Jaeger 10 West Valley- 25.01Q 1.8 2
3 Charnay Combs 12 Rainier Beac 25.14Q 1.8 2
4 Kelsey Werre 12 Liberty-Issa 25.54Q 1.5 1
5 Helen Hasbun 11 Mt Si 25.87Q 1.5 1
6 Keiresia Vasser 11 Rainier Beac 25.88Q 1.8 2
7 Deven Wilson 12 Peninsula 25.95q 1.8 2
8 Tia Brogna 11 Mt Vernon 26.05q 1.8 2
9 Stephanie Bidondo 10 Lynnwood 26.14 1.5 1
10 Briana Welsh 10 Timberline 26.20 1.5 1
11 Tosha Hollingsworth 11 Capital 26.34 1.5 1
12 Stephanie Schreiner 11 Enumclaw 26.39 1.8 2
13 Martha Wagley 11 Shadle Park 26.53 1.5 1
14 Sarah Takayoshi 12 Union 26.70 1.5 1
15 Starr Williams 10 Hazen 27.23 1.8 2
Girls 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
Meet: R 24.27 5/29/2009 Germe Poston, Franklin Pie
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Germe Poston 11 Franklin Pie 24.05 3.2
2 Charnay Combs 12 Rainier Beac 24.96 3.2
3 Chantel Jaeger 10 West Valley- 24.99 3.2
4 Kelsey Werre 12 Liberty-Issa 25.52 3.2
5 Keiresia Vasser 11 Rainier Beac 26.09 3.2
6 Deven Wilson 12 Peninsula 26.10 3.2
7 Helen Hasbun 11 Mt Si 26.12 3.2
8 Tia Brogna 11 Mt Vernon 26.28 3.2
Girls 400 Meter Dash 3A
===================================================================
Meet: R 54.39 1980 Ericka Harris, Gig Harbor
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Stephenie Cummings 11 Glacier Peak 57.38Q 1
2 Dyneeca Adams 12 Rainier Beac 57.47Q 2
3 Tia Brogna 11 Mt Vernon 57.80Q 2
4 Seanna Pitassi 11 Camas 58.94Q 1
5 Megan Kelley 10 Camas 58.19Q 2
6 Stephanie Schreiner 11 Enumclaw 59.23Q 1
7 Alex Bachmeier 10 Yelm 59.19q 2
8 Ashlee Sincraugh 11 Sumner 59.40q 1
9 Kris Tollefson 9 West Seattle 59.78 1
10 Alexis Ford Fr Nathan Hale 1:00.50 1
11 Brittany Bennett 9 Kennedy 1:00.74 2
12 Kristine Brons 12 White River 1:00.88 2
13 Afton McKinlay 10 Mt Spokane 1:01.18 1
14 Megan Dart 12 Hanford 1:01.38 2
15 Madison Birdsall 10 Liberty-Issa 1:01.39 1
Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
Meet: R 54.39 1980 Ericka Harris, Gig Harbor
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Dyneeca Adams 12 Rainier Beac 56.89
2 Stephenie Cummings 11 Glacier Peak 57.28
3 Megan Kelley 10 Camas 57.73
4 Tia Brogna 11 Mt Vernon 58.20
5 Seanna Pitassi 11 Camas 58.42
6 Alex Bachmeier 10 Yelm 59.03
7 Ashlee Sincraugh 11 Sumner 59.67
8 Stephanie Schreiner 11 Enumclaw 1:01.94
Girls 800 Meter Run 3A
===================================================================
Meet: R 2:10.98 1983 Penny Graves, Port Angeles
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Courtney Zalud 12 Mt Spokane 2:17.52Q 1
2 Madeline Rathbun 10 Lakeside 2:17.89Q 2
2 Jessica Bottelberghe 10 Columbia Riv J2:18.11Q 2
3 Hillary Norris 12 Sumner 2:17.83Q 1
3 Amy Before 12 Shadle Park J2:18.11Q 2
6 Casey Warendorf 11 Bellevue 2:18.67Q 1
7 Veronica Stinnett 11 Bonney Lake 2:18.73q 2
8 Tracey Stolz 9 Highline 2:19.28q 2
9 Alison Vrbanac 12 Mt Rainier 2:19.60 1
10 Bridget Toulouse 11 Bishop Blanc 2:22.12 1
11 Lauryn Wate 9 White River 2:22.41 1
12 Sarah Whybark 10 Glacier Peak 2:22.47 1
13 Haley Piper 12 Mercer Islan 2:25.33 2
14 Brenna Condon 10 Glacier Peak 2:26.49 2
15 Isabel Ferguson 9 Bainbridge 2:26.63 1
16 Elizabeth Staker 11 North Kitsap 2:29.00 2
Girls 800 Meter Run 3A
================================================================
Meet: R 2:10.98 1983 Penny Graves, Port Angeles
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Madeline Rathbun 10 Lakeside 2:14.95
2 Hillary Norris 12 Sumner 2:16.06
3 Courtney Zalud 12 Mt Spokane 2:16.67
4 Jessica Bottelberghe 10 Columbia Riv 2:16.90
5 Amy Before 12 Shadle Park 2:16.97
6 Tracey Stolz 9 Highline 2:17.67
7 Veronica Stinnett 11 Bonney Lake 2:19.54
8 Casey Warendorf 11 Bellevue 2:21.13
Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================
Meet: R 4:51.05 2007 Lisa Olander, West Valley (Yakima)
Name Year School Finals
================================================================
1 Phoebe Merritt 12 Mercer Islan 5:08.82
2 Carey Parker 12 Seattle Prep 5:08.90
3 Andrea Nelson 11 Shadle Park 5:11.75
4 Emilie Gilbert 12 Bellevue 5:13.65
5 Suzy Olsen 12 Everett 5:14.91
6 Lauryn Wate 9 White River 5:15.00
7 Veronica Stinnett 11 Bonney Lake 5:15.78
8 Tansey Lystad 10 Juanita 5:16.33
9 Lindsay Benster 9 Mercer Islan 5:20.67
10 Palca Mwenesi 10 Mt Rainier 5:21.13
11 Allison Clark 11 Columbia Riv 5:23.08
12 Courtney Zalud 12 Mt Spokane 5:23.24
13 Theresa Edwards 12 Bonney Lake 5:29.50
14 Ashley Taylor 11 Yelm 5:31.29
15 Brenna Condon 10 Glacier Peak 5:31.77
Girls 3200 Meter Run 3A
================================================================
Meet: R 10:31.79 2007 Katrina Drennen, Sumner
Name Year School Finals
================================================================
1 Carey Parker 12 Seattle Prep 11:00.51
2 Theresa Edwards 12 Bonney Lake 11:03.85
3 Sarah Bobbe 11 Columbia Riv 11:11.32
4 Lindsay Benster 9 Mercer Islan 11:14.91
5 Erin Hegarty 10 Hanford 11:16.65
6 Andrea Nelson 11 Shadle Park 11:26.00
7 Emilie Gilbert 12 Bellevue 11:33.27
8 Suzy Olsen 12 Everett 11:34.41
9 Laura Sauvage 11 Seattle Prep 11:38.28
10 Sarah Whybark 10 Glacier Peak 11:40.90
11 Addi Johnson 9 Peninsula 11:42.71
12 Tansey Lystad 10 Juanita 11:42.84
13 Madison Guscott 9 Capital 11:49.97
14 Alex Dombek 9 Camas 11:57.81
15 Emily Wallen 12 Capital 12:03.15
16 Ashley Taylor 11 Yelm 12:33.63
Girls 100 Meter Hurdles 3A
========================================================================
Meet: R 13.88 2001 Ginnie Powell, Rainier Beach
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Diana Keller 12 Mt Si 14.82Q 3.1 1
2 Shayle Dezellem 11 Shadle Park 15.06Q 3.0 2
3 Tanya Bjornsson 12 Ferndale 14.95Q 3.1 1
4 Kate Holman 11 Bishop Blanc 15.18Q 3.0 2
5 Joanna Luse 11 Mt Spokane 15.11Q 3.1 1
6 Shelby Rowland 12 Bonney Lake 15.64Q 3.0 2
7 Stephanie Jones 12 Enumclaw 15.38q 3.1 1
8 Naivasha Sophusson Smith So Nathan Hale 15.41q 3.1 1
9 Laniece Luster 12 Kennedy 15.45 3.1 1
10 Kristina Owsinski 10 Prairie 15.48 3.1 1
11 Sara Slayton 10 Camas 15.83 3.0 2
12 Elisa Ahern 10 Shorecrest 16.23 3.0 2
13 Alyssa Turner 12 Hudson's Bay 16.54 3.1 1
14 Taylor Anderson 10 Rainier Beac 16.78 3.0 2
15 Amanda Alvarez 12 Columbia Riv 17.01 3.0 2
Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Meet: R 13.88 2001 Ginnie Powell, Rainier Beach
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Tanya Bjornsson 12 Ferndale 14.66 2.4
2 Diana Keller 12 Mt Si 14.71 2.4
3 Shayle Dezellem 11 Shadle Park 15.13 2.4
4 Shelby Rowland 12 Bonney Lake 15.15 2.4
5 Joanna Luse 11 Mt Spokane 15.26 2.4
6 Kate Holman 11 Bishop Blanc 15.42 2.4
7 Stephanie Jones 12 Enumclaw 15.54 2.4
8 Naivasha Sophusson Smith So Nathan Hale 20.30 2.4
Girls 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
Meet: R 42.12 2000 Ginnie Powell, Rainier Beach
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ariele Reeves 11 Rainier Beac 43.51Q 1
2 Shayle Dezellem 11 Shadle Park 45.31Q 2
3 Tanya Bjornsson 12 Ferndale 44.99Q 1
4 Stephanie Jones 12 Enumclaw 45.85Q 2
5 Brina Sych 11 Union 45.92Q 2
6 Rachel Thompson 12 Capital 46.05Q 1
7 Emily Hutchins 12 Bishop Blanc 45.99q 2
8 Alyssa Turner 12 Hudson's Bay 46.14q 2
9 Hannah Hasbun 11 Mt Si 46.20 1
10 Tiara Pajimola 9 Shadle Park 46.91 1
11 Kelsie Williams 12 Peninsula 47.20 1
12 Cece Stevenson 11 Port Angeles 47.29 1
13 Haylie Cannon 11 Bonney Lake 47.55 2
14 Courtney Reames 11 Bellevue 47.82 2
15 Carly Stewart 9 Sedro-Woolle 48.75 2
16 Kate Holman 11 Bishop Blanc 48.76 1
Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
Meet: R 42.12 2000 Ginnie Powell, Rainier Beach
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Ariele Reeves 11 Rainier Beac 43.60
2 Tanya Bjornsson 12 Ferndale 45.20
3 Stephanie Jones 12 Enumclaw 45.46
4 Rachel Thompson 12 Capital 45.80
5 Brina Sych 11 Union 45.83
6 Alyssa Turner 12 Hudson's Bay 45.88
7 Shayle Dezellem 11 Shadle Park 45.94
8 Emily Hutchins 12 Bishop Blanc 46.57
Girls 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
Meet: R 47.18 2001 , Rainier Beach
Bovan, Powell, Melin, Jones
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rainier Beach 48.15Q 2
1) Ariele Reeves 11 2) Queen Ealy 9
3) Dyneeca Adams 12 4) Charnay Combs 12
5) Ta Pri Nelthrope 10 6) Keiresia Vasser 11
2 Shorecrest 49.08Q 1
1) Marisa Brown 12 2) Lynleigh Oliver 9
3) Nicole Harris 9 4) Alexis Ramos 11
5) Emily Corona 10 6) Rachel Schrote 10
3 Franklin 49.21Q 1
1) Charissa Shoecraft 10 2) Whitney Echols 9
3) Danita Hamptonie 11 4) Ariana Jones 12
5) Sheresse Heard 12 6) Gabby Holman 11
4 Lynnwood 49.59Q 2
1) Ta'Jah Cochran 11 2) Stephanie Bidondo 10
3) Colleen Hill 10 4) Danielle Alexander 10
5) Jessika Barlow 11 6) Chelsie Martell 09
5 Mt Si 49.31Q 1
1) Nikki Stanton 12 2) Helen Hasbun 11
3) Hannah Hasbun 11 4) Diana Keller 12
5) Sophie Rockow 9 6) Natalie Opsvig 11
6 Peninsula 50.27Q 2
1) Kayla Erickson 11 2) Hannah Gilman 12
3) Kelsie Williams 12 4) Deven Wilson 12
5) Nicole Holcomb 9 6)
7 Bonney Lake 49.69q 1
1) Shelby Rowland 12 2) Taylor Howick 11
3) Kimber Kober 11 4) Leslie Cannon 11
5) Haylie Cannon 11 6) Emma Martin 10
8 West Valley-Yakima 50.37q 1
1) Mikele Cluff 10 2) Keely Hausken 9
3) Chelsea Nell 11 4) Chantel Jaeger 10
5) Kira Lewis 12 6) Ashley Packard 10
9 Hazen 50.38 2
1) Erin Anderson 10 2) Venecia Rowan 12
3) Starr Williams 10 4) Madison Dinger 11
5) Makenzie Simpson 12 6) Shabriana Jenkins 9
10 North Kitsap 50.42 2
1) Siara Byers 11 2) Ashley Cole 9
3) Melissa Kunold 11 4) Indigo Williams 9
5) Addie Carion 9 6) Delanee Nilles 9
11 Enumclaw 50.52 2
1) Becca Cross 10 2) Alysa Bailey 9
3) Amanda Gray 11 4) Stephanie Schreiner 11
5) Nicole Swenson 12 6) Stephanie Jones 12
12 Camas 50.70 1
1) Shelby Bodily 11 2) Sara Slayton 10
3) Seanna Pitassi 11 4) Megan Kelley 10
5) Renee Valenter 9 6) Dakota Forgey 12
13 Capital 50.82 1
1) Kelsey Antles 10 2) Tosha Hollingsworth 11
3) Lynn Zhao 10 4) Emily Enz 10
5) Mary Agnes Villanueva 9 6) Rachel Thompson 12
14 East Valley-Spokane 51.40 2
1) Courtney Crace 12 2) Ashley LaFayette 12
3) Malory Mott 12 4) Amie Weiler 12
5) Kennah Meyer 11 6) Brooklyn Bellomy 9
15 Holy Names Academy 51.60 2
1) Ariana Warren 11 2) Michelle Fero 11
3) Rosie Unite 12 4) Amalia Acorda-Fey 9
5) Emily Hardy 9 6) Renee Wahlman 9
16 Nathan Hale 51.71 1
1) Veronica Ivancic Fr 2) Rachel Ivancic Fr
3) Alexis Ford Fr 4) Naivasha Sophusson Smith So
5) Lily Keasler Fr 6) Victoria Yuen So
Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
Meet: R 47.18 2001 , Rainier Beach
Bovan, Powell, Melin, Jones
School Finals
================================================================
Finals
1 Rainier Beach 48.42
1) Ariele Reeves 11 2) Queen Ealy 9
3) Dyneeca Adams 12 4) Charnay Combs 12
5) Ta Pri Nelthrope 10 6) Keiresia Vasser 11
2 Franklin 49.20
1) Charissa Shoecraft 10 2) Whitney Echols 9
3) Danita Hamptonie 11 4) Ariana Jones 12
5) Sheresse Heard 12 6) Gabby Holman 11
3 Mt Si 49.38
1) Nikki Stanton 12 2) Helen Hasbun 11
3) Hannah Hasbun 11 4) Diana Keller 12
5) Sophie Rockow 9 6) Natalie Opsvig 11
4 Shorecrest 49.39
1) Marisa Brown 12 2) Lynleigh Oliver 9
3) Nicole Harris 9 4) Alexis Ramos 11
5) Emily Corona 10 6) Rachel Schrote 10
5 Lynnwood 49.90
1) Ta'Jah Cochran 11 2) Stephanie Bidondo 10
3) Colleen Hill 10 4) Danielle Alexander 10
5) Jessika Barlow 11 6) Chelsie Martell 09
6 Bonney Lake 50.08
1) Shelby Rowland 12 2) Taylor Howick 11
3) Kimber Kober 11 4) Leslie Cannon 11
5) Haylie Cannon 11 6) Emma Martin 10
7 Peninsula 50.14
1) Kayla Erickson 11 2) Hannah Gilman 12
3) Kelsie Williams 12 4) Deven Wilson 12
5) Nicole Holcomb 9 6)
8 West Valley-Yakima 51.66
1) Mikele Cluff 10 2) Keely Hausken 9
3) Chelsea Nell 11 4) Chantel Jaeger 10
5) Kira Lewis 12 6) Ashley Packard 10
Girls 4x200 Meter Relay 3A
===================================================================
Meet: R 1:40.95 5/28/2009 Rainier Beach, Rainier Beac
A Reeves, C Combs, T Nelthrope, D Adams
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rainier Beach R 1:40.95Q 1
1) Ariele Reeves 11 2) Charnay Combs 12
3) Ta Pri Nelthrope 10 4) Dyneeca Adams 12
5) Keiresia Vasser 11 6) Queen Ealy 9
2 Shorecrest 1:44.32Q 2
1) Lynleigh Oliver 9 2) Nicole Harris 9
3) Erin Springer 12 4) Alexis Ramos 11
5) Marisa Brown 12 6) Nicole Wanamaker 11
3 Ferndale 1:44.58Q 1
1) McKensie Clark 11 2) Laurel Erdman 9
3) Tanya Bjornsson 12 4) Haley Locker 10
5) Madison Hart 10 6) Shandel Yanney 11
4 Mt Si 1:45.28Q 2
1) Nikki Stanton 12 2) Helen Hasbun 11
3) Hannah Hasbun 11 4) Taylor Robbins 11
5) Sophie Rockow 9 6) Natalie Opsvig 11
5 Liberty-Issaquah 1:46.28Q 2
1) Alli Agnew 12 2) Haile Erickson 10
3) Madison Birdsall 10 4) Kelsey Werre 12
5) Elizabeth Ryker 9 6) Aimee Christensen 9
6 West Valley-Yakima 1:46.41Q 1
1) Keely Hausken 9 2) Chelsea Nell 11
3) Kira Lewis 12 4) Chantel Jaeger 10
5) Ashley Packard 10 6) Mikele Cluff 10
7 Union 1:46.50q 1
1) Leina Buchanan 12 2) Brina Sych 11
3) Sarah Takayoshi 12 4) Alyssa Vera 12
5) Alexis Ransom 10 6) Megan Dire 12
8 Capital 1:46.70q 1
1) Emily Enz 10 2) Mary Agnes Villanueva 9
3) Aubrey Cronk 9 4) Tosha Hollingsworth 11
5) Tess Peckler 12 6) Rachel Thompson 12
9 Mt Spokane 1:46.75 2
1) Afton McKinlay 10 2) Patricia Merhab 12
3) Joanna Luse 11 4) Averi Hollman 12
5) Chelsea Padrta 12 6) Alexa Condron 9
10 Franklin 1:47.18 1
1) Charissa Shoecraft 10 2) Whitney Echols 9
3) Katoya Kinsey 11 4) Ariana Jones 12
5) Gabby Holman 11 6) Sheresse Heard 12
11 Renton 1:47.38 2
1) Taylor Williams 11 2) Tiana Gibson 12
3) Aleigha Vasser 9 4) Victoria Fernandez 12
5) Amadi Bentley 10 6) Kristin Haag 10
12 White River 1:47.39 1
1) Alysa Aashiem 10 2) Amy Brons 9
3) Kristine Brons 12 4) Cassidy France 9
5) Carley McCutchen 11 6) Jessica Lindner 11
13 North Kitsap 1:48.06 2
1) Siara Byers 11 2) Addie Carion 9
3) Melissa Kunold 11 4) Indigo Williams 9
5) Ashley Cole 9 6) Delanee Nilles 9
14 Peninsula 1:48.42 2
1) Kayla Erickson 11 2) Hannah Gilman 12
3) Kelsie Williams 12 4) Hannah Lekson 10
5) Deven Wilson 12 6) Nicole Holcomb 9
15 West Seattle 1:48.53 1
1) Chandler Dennison 12 2) Madison French 9
3) Kendall Kielbon 10 4) Lizzie Perkins 12
5) Tanya Tarabochia 12 6) Kris Tollefson 9
-- Camas DNF 2
1) Shelby Bodily 11 2) Megan Kelley 10
3) Seanna Pitassi 11 4) Sara Slayton 10
5) Dakota Forgey 12 6) Renee Valenter 9
Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
Meet: R 1:40.95 5/28/2009 Rainier Beach, Rainier Beac
A Reeves, C Combs, T Nelthrope, D Adams
School Finals
================================================================
Finals
1 Rainier Beach 1:39.49R
1) Ariele Reeves 11 2) Charnay Combs 12
3) Ta Pri Nelthrope 10 4) Dyneeca Adams 12
5) Keiresia Vasser 11 6) Queen Ealy 9
2 Shorecrest 1:44.03
1) Lynleigh Oliver 9 2) Nicole Harris 9
3) Erin Springer 12 4) Alexis Ramos 11
5) Marisa Brown 12 6) Nicole Wanamaker 11
3 Capital 1:44.25
1) Emily Enz 10 2) Mary Agnes Villanueva 9
3) Aubrey Cronk 9 4) Tosha Hollingsworth 11
5) Tess Peckler 12 6) Rachel Thompson 12
4 Liberty-Issaquah 1:44.61
1) Alli Agnew 12 2) Haile Erickson 10
3) Madison Birdsall 10 4) Kelsey Werre 12
5) Elizabeth Ryker 9 6) Aimee Christensen 9
5 Ferndale 1:45.28
1) McKensie Clark 11 2) Laurel Erdman 9
3) Tanya Bjornsson 12 4) Haley Locker 10
5) Madison Hart 10 6) Shandel Yanney 11
6 Mt Si 1:45.90
1) Nikki Stanton 12 2) Helen Hasbun 11
3) Hannah Hasbun 11 4) Taylor Robbins 11
5) Sophie Rockow 9 6) Natalie Opsvig 11
7 Union 1:46.18
1) Leina Buchanan 12 2) Brina Sych 11
3) Sarah Takayoshi 12 4) Alyssa Vera 12
5) Alexis Ransom 10 6) Megan Dire 12
8 West Valley-Yakima 1:46.50
1) Keely Hausken 9 2) Chelsea Nell 11
3) Kira Lewis 12 4) Chantel Jaeger 10
5) Ashley Packard 10 6) Mikele Cluff 10
Girls 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
Meet: R 3:55.55 2000 , Bellevue
Bell, Conrad, Ludwick, Anderson
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Camas 3:58.73Q 2
1) Shelby Bodily 11 2) Megan Kelley 10
3) Seanna Pitassi 11 4) Dakota Forgey 12
5) Renee Valenter 9 6) Sara Slayton 10
2 Bainbridge 4:00.27Q 1
1) Pearl Terry 9 2) Isabel Ferguson 9
3) Courtney O'Dell 10 4) Sylvia Stellmacher 11
5) Maddiy Sheldon 12 6) Annie Taylor 11
3 Liberty-Issaquah 3:59.92Q 2
1) Alli Agnew 12 2) Haile Erickson 10
3) Madison Birdsall 10 4) Kelsey Werre 12
5) Elizabeth Ryker 9 6) Emily Pestl-Dimmitt 9
4 Mt Spokane 4:00.60Q 1
1) Courtney Zalud 12 2) Sarah Craig 11
3) Averi Hollman 12 4) Afton McKinlay 10
5) Joanna Luse 11 6) Chelsea Padrta 12
5 Shadle Park 4:00.12Q 2
1) Shayle Dezellem 11 2) Katie Morris 9
3) Mary Rogers 12 4) Amy Before 12
5) Andrea Nelson 11 6) Martha Wagley 11
6 Bonney Lake 4:00.90Q 1
1) Veronica Stinnett 11 2) Haylie Cannon 11
3) Sandra Meyer 12 4) Shelby Rowland 12
5) Theresa Edwards 12 6) Emma Martin 10
7 Bishop Blanchet 4:03.08q 2
1) Maddy Mercier 12 2) Andrea Toulouse 11
3) Emily Hutchins 12 4) Bridget Toulouse 11
5) Ellyn Erving 11 6) Katrina VanTassell 10
8 Lakeside 4:03.45q 1
1) Lara Adekoya 10 2) Madeline Rathbun 10
3) Emi Lawson 11 4) Whitney Best 10
5) Allanah Whitehall 9 6) Allegra Roberts 12
9 Shorecrest 4:05.61 1
1) Caroline Towles 12 2) Ashley Desharnias 11
3) Nicole Harris 9 4) Erin Springer 12
5) Hannah Greider 11 6) Danielle Lyons 11
10 Sumner 4:06.47 1
1) Leah DeDominces 9 2) Tessa Hansen 11
3) Lauren Bulzomi 10 4) Ashlee Sincraugh 11
5) Hillary Norris 12 6) Carson Blankenship 11
11 Holy Names Academy 4:09.21 2
1) Amalia Acorda-Fey 9 2) Renee Wahlman 9
3) Stasia Demick 9 4) Michelle Fero 11
5) Corey Fawcett 12 6) Emily Hardy 9
12 Highline 4:09.62 1
1) Michelle Stolz 9 2) Tracey Stolz 9
3) Enjoli Fowler 11 4) Brandy Wilson 10
5) Lisa Pham 12 6) Lynette Owusu 11
13 Glacier Peak 4:09.65 2
1) Brenna Condon 10 2) Stephenie Cummings 11
3) Sarah Whybark 10 4) Tori Wilson 9
5) Laura Sandberg 10 6) Stephanie Jones 11
14 Prairie 4:11.22 2
1) Taylor Guenther 9 2) Hannah Hainline 10
3) Tammy Hilgendorf 9 4) Lauren Lindsey 10
5) Christine Sonners 11 6) Alexis Prestwich 12
15 Enumclaw 4:11.86 2
1) Shelby Condon 12 2) Carissa Gwerder 11
3) Cara Thomas 11 4) Emily Eilertson 10
5) Amanda Gray 11 6) Jaslyn Harder 10
16 Auburn Mountainview 4:13.98 1
1) Kendra Alexson 12 2) Krystal Clark 12
3) Tayla Alfrey 10 4) Kylie Olenick 11
5) Silvia Wagner 9 6) Alayna Wagers 10
Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
Meet: R 3:55.55 2000 , Bellevue
Bell, Conrad, Ludwick, Anderson
School Finals
================================================================
Finals
1 Camas 3:56.48
1) Sara Slayton 10 2) Megan Kelley 10
3) Seanna Pitassi 11 4) Dakota Forgey 12
5) Renee Valenter 9 6) Shelby Bodily 11
2 Liberty-Issaquah 3:57.86
1) Alli Agnew 12 2) Haile Erickson 10
3) Madison Birdsall 10 4) Kelsey Werre 12
5) Elizabeth Ryker 9 6) Emily Pestl-Dimmitt 9
3 Bainbridge 3:57.88
1) Pearl Terry 9 2) Isabel Ferguson 9
3) Courtney O'Dell 10 4) Sylvia Stellmacher 11
5) Maddiy Sheldon 12 6) Annie Taylor 11
4 Lakeside 3:58.59
1) Lara Adekoya 10 2) Madeline Rathbun 10
3) Emi Lawson 11 4) Whitney Best 10
5) Allanah Whitehall 9 6) Allegra Roberts 12
5 Shadle Park 3:59.15
1) Shayle Dezellem 11 2) Katie Morris 9
3) Mary Rogers 12 4) Amy Before 12
5) Andrea Nelson 11 6) Martha Wagley 11
6 Mt Spokane 4:02.18
1) Courtney Zalud 12 2) Sarah Craig 11
3) Averi Hollman 12 4) Afton McKinlay 10
5) Joanna Luse 11 6) Chelsea Padrta 12
7 Bishop Blanchet 4:03.62
1) Maddy Mercier 12 2) Andrea Toulouse 11
3) Emily Hutchins 12 4) Bridget Toulouse 11
5) Ellyn Erving 11 6) Katrina VanTassell 10
8 Bonney Lake 4:05.91
1) Veronica Stinnett 11 2) Haylie Cannon 11
3) Sandra Meyer 12 4) Shelby Rowland 12
5) Theresa Edwards 12 6) Emma Martin 10
Girls High Jump 3A
================================================================
Meet: R 5-10 2002 Stacey Cowan, Ferndale
Name Year School Finals
================================================================
1 Emily Corona 10 Shorecrest 5-07.00
2 Sasha Weber 9 Timberline 5-06.00
3 Taymussa Miller 12 Hanford 5-05.00
4 McKensie Clark 11 Ferndale 5-04.00
5 Brittany Grandy 10 Sedro-Woolle 5-03.00
6 Tess Peckler 12 Capital 5-02.00
7 Ashley Graybeal 11 North Centra J5-02.00
8 Emi Lawson 11 Lakeside J5-02.00
9 Melissa Merrill 9 Hanford J5-02.00
10 Rachel Cox 11 Peninsula 5-00.00
10 Karah Ambrose 12 Columbia Riv 5-00.00
10 Taylor Ottomano 11 North Kitsap 5-00.00
10 Alice Verhovek 12 Holy Names A 5-00.00
14 Veronica Bradley 10 Hanford J5-00.00
15 Stephanie Burk 12 Mt Si J5-00.00
16 Leina Buchanan 12 Union J5-00.00
17 Isabel Ferguson 9 Bainbridge J5-00.00
18 Marleen de Zoete 10 Camas 4-10.00
19 Wendy Hecker 12 Mt Si J4-10.00
Girls Pole Vault 3A
================================================================
Meet: R 12-03 2007 Jordan Roskelley, Mount Spokane
Name Year School Finals
================================================================
1 Kaycee Smith 12 Mt Spokane 10-06.00
2 Kristina Owsinski 10 Prairie 10-03.00
3 Georgia Reynolds 11 Mt Si 10-00.00
4 Jennifer Debellis 9 Columbia Riv 9-09.00
5 Zoey Dingel 11 Ferndale J9-09.00
6 Krista Lockhart 12 Liberty-Issa 9-06.00
7 Nicole Harris 9 Shorecrest J9-06.00
8 Hannah Robins 12 Liberty-Issa 9-00.00
8 Britta LaVoie 10 Mt Spokane 9-00.00
8 Jordan Hess 10 Columbia Riv 9-00.00
8 Samantha Sanches 12 Columbia Riv 9-00.00
12 Alexandra Uhrich 11 Union 8-06.00
12 Michaela Trulson 9 Sumner 8-06.00
14 Jessica Yraceburu 11 Camas J8-06.00
15 Kelly Besmer 11 Mt Si J8-06.00
-- Kaeley Scruggs So Nathan Hale NH
Girls Long Jump 3A
=====================================================================
Meet: R 19-00.50 1985 Angie Tasker, Washington
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Diana Keller 12 Mt Si 17-06.50 -2.6
2 Olivia Ward 12 Cleveland 16-10.25 NWI
3 Taryn Willie 11 Camas 16-06.50 NWI
4 Lizzie Perkins 12 West Seattle 16-05.75 NWI
5 Maddy Mercier 12 Bishop Blanc J16-05.75 NWI
6 Amanda Alvarez 12 Columbia Riv 16-05.50 NWI
7 Briana Welsh 10 Timberline 16-04.50 NWI
8 Taymussa Miller 12 Hanford 16-03.50 NWI
9 Makala Williams 12 Lindbergh 16-00.75 NWI
10 Tiana Gibson 12 Renton 15-11.75 NWI
11 Erin Springer 12 Shorecrest 15-09.50 NWI
12 Helen Hasbun 11 Mt Si 15-08.25 NWI
13 Stephanie Schreiner 11 Enumclaw 15-05.75 NWI
14 Danielle Alexander 10 Lynnwood 15-05.00 NWI
15 Amy Before 12 Shadle Park 15-03.50 NWI
16 Kristin Haag 10 Renton 14-07.25 NWI
Girls Triple Jump 3A
=====================================================================
Meet: R 39-04.50 1991 Kolleen Gaires, Edmonds-Woodway
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Olivia Ward 12 Cleveland 40-08.50 3.0
2 Amanda Alvarez 12 Columbia Riv 37-07.00 NWI
3 Athena Alvarez 12 Columbia Riv 37-01.00 NWI
4 Kira Lewis 12 West Valley- 36-10.50 NWI
5 Stephanie Jones 12 Enumclaw 36-06.00 NWI
6 Ellyn Erving 11 Bishop Blanc 35-06.25 NWI
7 Kayla Erickson 11 Peninsula 35-05.25 NWI
8 Makala Williams 12 Lindbergh 35-05.00 NWI
9 Sasha Weber 9 Timberline 35-04.00 NWI
10 Taymussa Miller 12 Hanford 34-11.00 NWI
11 Rachel Richardson 10 Juanita 34-02.25 NWI
11 Janelle Chow 12 Mercer Islan 34-02.25 NWI
13 Jessica Vandergiessen 11 Sumner 33-08.25 NWI
14 Elisa Ahern 10 Shorecrest 33-05.00 NWI
15 Kayla Warren 10 Holy Names A 32-11.75 NWI
-- Khettery Un 11 Glacier Peak FOUL
Girls Shot Put 3A
================================================================
Meet: R 47-09.50 1983 Jennifer Ponath, Shorewood
Name Year School Finals
================================================================
1 Tiara Killmer 11 Bonney Lake 39-07.75
2 Carolina Siofele 12 Union 39-05.25
3 Adara Winder 9 Bonney Lake 38-02.00
4 Emi Lawson 11 Lakeside 37-11.00
5 Boryana Atanasova 12 Renton 37-05.50
6 Christi Ometu 12 Auburn Mount 37-03.75
7 Tressae Herrera 11 North Centra 36-06.50
8 Roylanda Jackson 12 Renton 36-05.00
9 Melissa Youmans 12 East Valley- 35-01.00
10 Sewa Adekoya 11 Lakeside 34-10.00
11 Mooki Carter-Vincent 12 Seattle Prep 34-05.50
12 Molly Meyers 11 Mt Si 34-01.75
13 Jackie Hamilton 10 Bellevue 33-07.25
14 Emily Noste 12 Mt Vernon 33-07.00
15 Katie McNett 12 Mt Vernon 33-06.25
16 Kayla Roberts 11 Sumner 33-02.25
Girls Discus Throw 3A
================================================================
Meet: R 173-01 1998 Mandy Borschowa, Mount Si
Name Year School Finals
================================================================
1 Carolina Siofele 12 Union 128-07
2 Anna Kaminski 12 Bainbridge 122-10
3 Rachel Damiano 12 Mt Spokane 119-07
4 Boryana Atanasova 12 Renton 115-06
5 Melissa Youmans 12 East Valley- 114-04
6 Anna Adamko 10 Columbia Riv 113-03
7 Tusalava Kuaea 11 Lakes 112-00
8 Corina Linder 11 Mt Si 109-07
9 Mahana Lutali 10 Lakes 105-05
10 Maureen Ojukwu 12 Union 104-04
11 India Matheson 9 Shorecrest 96-01
12 Katie McNett 12 Mt Vernon 95-10
13 Felomina Cervantes 12 Franklin 94-05
14 Monica Lee 12 Mercer Islan 92-05
15 Tori Howell 10 Mt Si 81-11
16 Christi Ometu 12 Auburn Mount 80-10
Girls Javelin Throw 3A
================================================================
Meet: R 157-01 2007 Amanda Peterson, Peninsula
Name Year School Finals
================================================================
1 Anna Adamko 10 Columbia Riv 141-04
2 Bianca Pope 12 Shadle Park 138-11
3 Sasha Weber 9 Timberline 130-10
4 Haley Tank 12 Hanford 127-06
5 Kim Harbine 12 Ferndale 126-10
6 Boryana Atanasova 12 Renton 120-05
7 Kristen Munson 12 Prairie 117-07
8 Caroline Towles 12 Shorecrest 116-11
9 Kelly Besmer 11 Mt Si 113-03
10 Carly Crane 12 Peninsula 110-00
11 Emily Ferree 11 Mt Si 109-07
12 Sarah Gleaves 12 North Thurst 108-11
13 Carly Andersen 9 Mercer Islan 107-06
14 Molly Meyers 11 Mt Si 106-10
15 Felomina Cervantes 12 Franklin 106-02
16 Michelle Lloyd 12 North Kitsap 106-00
Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
Meet: R 10.35 1997 Ja'Warren Hooker, Ellensburg
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Kinsley Ojukwu 11 Union 10.72Q 1.2 1
2 Anthony Wright 12 Lakes 10.98Q NWI 2
3 Markeem Adams 11 West Seattle 10.97Q 1.2 1
4 Josh Moore 12 Franklin Pie 11.04Q NWI 2
5 Stanley Ojukwu 11 Union 11.09Q NWI 2
6 Justin Small 12 Bishop Blanc 11.10Q 1.2 1
7 Aaron Grymes 12 West Seattle 11.10q NWI 2
8 Eric Patterson-Floyd 11 O'Dea 11.13q NWI 2
9 Chris Hayes 12 Camas 11.14 1.2 1
10 Nick Thomas 12 Everett 11.19 1.2 1
11 Corde Bailey 11 Rogers-Spoka 11.21 NWI 2
12 Adam Freed 11 Lindbergh 11.27 NWI 2
13 Duncan Mackay 11 Hazen 11.34 1.2 1
14 Chase Naccarato 9 Mt Spokane 11.42 1.2 1
15 Luke Koch Sr Eastside Cat 11.53 1.2 1
16 Max Mowrer 12 Everett 11.98 NWI 2
Boys 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
Meet: R 10.35 1997 Ja'Warren Hooker, Ellensburg
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Anthony Wright 12 Lakes 10.86 2.6
2 Markeem Adams 11 West Seattle 10.89 2.6
3 Justin Small 12 Bishop Blanc 10.91 2.6
4 Josh Moore 12 Franklin Pie 11.00 2.6
5 Eric Patterson-Floyd 11 O'Dea 11.12 2.6
6 Stanley Ojukwu 11 Union 11.18 2.6
7 Aaron Grymes 12 West Seattle 11.24 2.6
8 Kinsley Ojukwu 11 Union 11.56 2.6
Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
Meet: R 21.24 1997 Ja'Warren Hooker, Ellensburg
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Kinsley Ojukwu 11 Union 21.44Q 2.6 2
2 Rashaun Johnson 11 Foster 21.78Q 2.5 1
3 Markeem Adams 11 West Seattle 21.73Q 2.6 2
4 Josh Moore 12 Franklin Pie 22.16Q 2.5 1
5 Michael Berry 11 Rainier Beac 22.17Q 2.5 1
6 Corde Bailey 11 Rogers-Spoka 22.33Q 2.6 2
7 Eric Patterson-Floyd 11 O'Dea 22.20q 2.5 1
8 Chris Hayes 12 Camas 22.56q 2.5 1
9 Duncan Mackay 11 Hazen 22.59 2.6 2
10 Cameron Black 11 Lakes 22.61 2.6 2
11 Spencer Wordell 12 North Centra 22.72 2.5 1
12 Taylor Gustman 12 Foster 22.76 2.6 2
13 Nick Thomas 12 Everett 22.78 2.6 2
14 Spencer McKinnon 10 Everett 22.89 2.5 1
15 Justin Small 12 Bishop Blanc 23.17 2.6 2
16 Evan Dawson 12 Mercer Islan 23.44 2.5 1
Boys 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
Meet: R 21.24 1997 Ja'Warren Hooker, Ellensburg
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Markeem Adams 11 West Seattle 21.47 3.3
2 Michael Berry 11 Rainier Beac 21.89 3.3
3 Rashaun Johnson 11 Foster 21.95 3.3
4 Josh Moore 12 Franklin Pie 22.00 3.3
5 Chris Hayes 12 Camas 22.32 3.3
6 Eric Patterson-Floyd 11 O'Dea 22.34 3.3
7 Corde Bailey 11 Rogers-Spoka 22.35 3.3
8 Kinsley Ojukwu 11 Union 22.43 3.3
Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================
Meet: R 46.23 1997 Ja'Warren Hooker, Ellensburg
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Michael Berry 11 Rainier Beac 48.62Q 1
2 Jarell Flora 11 Bremerton 50.40Q 2
3 Josh Bland 12 Hanford 49.21Q 1
4 Jason Nokes 12 Mt Spokane 50.41Q 2
5 Josh Moore 12 Franklin Pie 49.36Q 1
6 Ryan Putman 12 Columbia Riv 50.76Q 2
7 Logan Johnson 12 Sedro-Woolle 49.74q 1
8 Chris Pokorny 12 Bonney Lake 49.96q 1
9 Collin Green 11 White River 50.91 1
10 Greggor Holland 12 Seattle Prep 51.37 1
11 Noah Bonn 12 Seattle Prep 51.43 2
12 Stanley Ojukwu 11 Union 51.64 2
13 Josh Crandall 12 Mt Vernon 52.02 2
14 Bruce Thomas 11 Bellevue 52.10 2
15 Cale Snider 12 Bonney Lake 52.61 2
16 Mitchell Byron 12 Liberty-Issa 53.16 1
Boys 400 Meter Dash 3A
================================================================
Meet: R 46.23 1997 Ja'Warren Hooker, Ellensburg
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Michael Berry 11 Rainier Beac 47.93
2 Josh Moore 12 Franklin Pie 49.23
3 Josh Bland 12 Hanford 49.83
4 Jason Nokes 12 Mt Spokane 49.87
5 Chris Pokorny 12 Bonney Lake 49.89
6 Jarell Flora 11 Bremerton 50.00
7 Logan Johnson 12 Sedro-Woolle 50.57
8 Ryan Putman 12 Columbia Riv 51.45
Boys 800 Meter Run 3A
===================================================================
Meet: R 1:50.96 1997 John Cote, Lindbergh
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Michael Miller 12 Mt Rainier 1:54.26Q 2
2 Leon Dean 12 North Centra 1:55.73Q 1
3 Seth Rumbaugh 12 Auburn Mount 1:54.35Q 2
4 Kyle Mellander 11 West Valley- 1:56.34Q 1
5 Alex Avila 11 North Centra 1:54.37Q 2
6 Michael Williams 11 Bellevue 1:56.36Q 1
7 Erik Berg 12 Seattle Prep 1:54.39q 2
8 Braden Timpe 11 Enumclaw 1:56.45q 2
9 Joseph McConaughy 11 Shorecrest 1:56.56 1
10 Brandon Baumchen 11 Bonney Lake 1:56.88 1
11 Quinn Chasan 12 Mercer Islan 1:57.10 1
12 Kyle Blume 11 Bishop Blanc 1:58.06 1
13 Keegan Hall 11 Peninsula 1:58.10 1
14 Evan Sadler 12 Mercer Islan 1:58.54 2
15 Larry Calvert 10 Enumclaw 1:58.99 1
16 Matt Crichlow 10 Meadowdale 2:03.86 2
17 Tyler Spear 10 North Kitsap 2:07.38 2
Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
Meet: R 1:50.96 1997 John Cote, Lindbergh
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Michael Miller 12 Mt Rainier 1:54.12
2 Seth Rumbaugh 12 Auburn Mount 1:54.40
3 Erik Berg 12 Seattle Prep 1:54.44
4 Michael Williams 11 Bellevue 1:54.52
5 Leon Dean 12 North Centra 1:54.75
6 Braden Timpe 11 Enumclaw 1:57.47
7 Kyle Mellander 11 West Valley- 1:57.77
8 Alex Avila 11 North Centra 2:01.20
Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================
Meet: R 4:09.28 1988 Dave Smith, Tumwater
Name Year School Finals
================================================================
1 Michael Miller 12 Mt Rainier 4:15.55
2 Andrew Kimpel 12 North Centra 4:15.62
3 Leon Dean 12 North Centra 4:16.87
4 Ben Johnston 11 North Centra 4:17.13
5 Eric Bice 11 Liberty-Issa 4:17.60
6 Drew O'Donoghue-McDonald 11 Seattle Prep 4:18.90
7 Adam Eckmann 12 Seattle Prep 4:21.20
8 Erik Berg 12 Seattle Prep 4:22.19
9 Joseph McConaughy 11 Shorecrest 4:22.73
10 Josh Reiter 11 Camas 4:23.31
11 Joseph Patti 12 Lindbergh 4:25.98
12 Trevor Thompson 11 Lindbergh 4:26.39
13 Jeff Bastian 10 Glacier Peak 4:26.47
14 Matt Miland 12 Lindbergh 4:28.36
15 Steven Robinson 10 Bishop Blanc 4:30.88
16 Seth Rumbaugh 12 Auburn Mount 4:32.38
17 Marcus Dickson 9 White River 4:41.92
Boys 3200 Meter Run 3A
================================================================
Meet: R 8:55.86 1983 Karl VanCalcar, Edmonds
Name Year School Finals
================================================================
1 Andrew Kimpel 12 North Centra 9:08.39
2 Ben Johnston 11 North Centra 9:11.32
3 Nathan Weitz 9 Shadle Park 9:13.06
4 Drew O'Donoghue-McDonald 11 Seattle Prep 9:19.45
5 Charlie McDonald 12 Seattle Prep 9:21.08
6 Josh Reiter 11 Camas 9:26.83
7 Adam Eckmann 12 Seattle Prep 9:27.31
8 Matt Miland 12 Lindbergh 9:30.18
9 Kyle Boe 11 Columbia Riv 9:30.50
10 Trevor Thompson 11 Lindbergh 9:31.73
11 Chris Borg 11 Peninsula 9:33.30
12 Chase Byrd 10 Glacier Peak 9:37.70
13 Tabor Reedy 11 North Kitsap 9:38.58
14 John Christian 11 Port Angeles 9:43.73
15 Jeff Bastian 10 Glacier Peak 9:48.34
16 Abdallahi Abdi Jr Ingraham 9:50.06
17 Brendan Ralph 12 Seattle Prep 10:09.20
Boys 110 Meter Hurdles 3A
========================================================================
Meet: R 13.86 1987 Cecil Bowie, Rainier Beach
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jaakko Malmivirta Jr Nathan Hale 14.56Q 1.5 1
2 Taylor Schmidt 12 Prairie 14.70Q 1.6 2
3 Tevin Ponders 12 Renton 15.10Q 1.5 1
4 Rashaun Johnson 11 Foster 15.17Q 1.6 2
5 Alex Williams 12 Lynnwood 15.22Q 1.5 1
6 Anthony Monahan 11 Bellevue 15.39Q 1.6 2
7 Guyson Jaramillo King 11 Highline 15.26q 1.5 1
8 Marc Jackson 12 Hudson's Bay 15.39q 1.5 1
9 James Holland 11 Hazen 15.44 1.5 1
10 Anthony Palfrey 12 Mt Rainier 15.51 1.6 2
11 Kennedy Sarmiento 11 Sunnyside 15.77 1.5 1
12 Cody Pohren 12 Sedro-Woolle 15.93 1.6 2
13 Bryce Borer 12 Mercer Islan 16.03 1.6 2
14 Charlie Bocian 12 Bishop Blanc 16.12 1.6 2
15 Mathew Rush 11 O'Dea 16.31 1.5 1
16 Desean Svastisalee 11 North Centra 18.12 1.6 2
Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Meet: R 13.86 1987 Cecil Bowie, Rainier Beach
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jaakko Malmivirta Jr Nathan Hale 14.27 3.1
2 Rashaun Johnson 11 Foster 14.48 3.1
3 Taylor Schmidt 12 Prairie 14.57 3.1
4 Tevin Ponders 12 Renton 14.98 3.1
5 Alex Williams 12 Lynnwood 15.20 3.1
6 Marc Jackson 12 Hudson's Bay 15.25 3.1
7 Anthony Monahan 11 Bellevue 15.29 3.1
8 Guyson Jaramillo King 11 Highline 15.48 3.1
Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
Meet: R 37.65 1994 Jeff Allen, Capital
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Marc Jackson 12 Hudson's Bay 39.15Q 1
2 Abe Kellogg 11 Enumclaw 40.09Q 2
3 Taylor Schmidt 12 Prairie 39.39Q 1
4 Rashaun Johnson 11 Foster 40.16Q 2
5 Jaakko Malmivirta Jr Nathan Hale 39.40Q 1
6 Cody Pohren 12 Sedro-Woolle 40.50Q 2
7 Spencer Wordell 12 North Centra 39.41q 1
8 Jesse Elvrom 12 Yelm 39.87q 1
9 Kramer Green 11 White River 40.17 1
10 Tevin Ponders 12 Renton 40.62 2
11 Gabe Green 12 Juanita 40.83 2
12 Joe Clements 11 Hanford 40.86 2
13 Isaac Akers 11 Ferndale 41.39 1
14 Charlie Bocian 12 Bishop Blanc 41.41 2
15 Peter Nguyen 12 Bellevue 42.59 1
16 Chad Makela 12 Mt Si 48.69 2
Boys 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
Meet: R 37.65 1994 Jeff Allen, Capital
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Rashaun Johnson 11 Foster 38.80
2 Abe Kellogg 11 Enumclaw 39.07
3 Jesse Elvrom 12 Yelm 39.46
4 Marc Jackson 12 Hudson's Bay 39.74
5 Spencer Wordell 12 North Centra 39.86
6 Jaakko Malmivirta Jr Nathan Hale 39.95
7 Taylor Schmidt 12 Prairie 40.19
8 Cody Pohren 12 Sedro-Woolle 41.26
Boys 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
Meet: R 41.62 2003 , O'Dea
Reese, Young, Jones, Brown
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Union 42.62Q 2
1) Kinsley Ojukwu 11 2) Stanley Ojukwu 11
3) Nathaniel Penaranda 11 4) Kevin Reddington 12
5) Brandon Brody-Heim 9 6) Ryan Stanford 9
2 Lakes 43.15Q 1
1) Anthony Wright 12 2) Nnadozie Okoroafor 12
3) Cameron Black 11 4) John Taufa 12
5) Jack Wilson 11 6) Amandla Gregory 12
3 West Seattle 42.99Q 2
1) Aaron Grymes 12 2) Markeem Adams 11
3) Ian Keithly 12 4) Jules Guay-Binion 12
5) Marshall Hance 12 6) Eddie Baker 12
4 Foster 43.29Q 1
1) George Le 11 2) Sharrod Cradle 12
3) Devonte Green 10 4) Taylor Gustman 12
5) Rashaun Johnson 11 6) Mikhail Jackson 9
5 O'Dea 43.43Q 1
1) Chandler Gayton 12 2) Eric Patterson-Floyd 11
3) Chris Kidd 11 4) Trent Sewell 9
5) Ivan Gaskin 9 6) Kent McKinney 9
6 Rogers-Spokane 43.72Q 2
1) Cody Peterson 12 2) Jordan Burns 11
3) Robert Van Gundy 11 4) Corde Bailey 11
5) Jason Ayers 9 6)
7 North Central 43.59q 1
1) Nerman Bajric 12 2) Spencer Wordell 12
3) Adrian Morris 12 4) Desean Svastisalee 11
5) Patrick Arkangelo 11 6) Colin Hisaw 10
8 Mt Rainier 43.74q 2
1) Oscar Eason 12 2) Kyle Ehlers 12
3) Anthony Palfrey 12 4) Monroe Jones 12
5) Andre Defils 12 6) Rashad Bridges 10
9 Everett 43.75 1
1) Max Mowrer 12 2) Nick Thomas 12
3) Torey Francis 10 4) Spencer McKinnon 10
5) Qui Nguyen 10 6) Aaron Heck 10
10 Renton 43.76 2
1) Tevin Ponders 12 2) Ronnielle Kelly-Battles 12
3) Robert Reeves III 10 4) Marcus Clinton 10
5) Gary Hay 12 6) Evan Curry 11
10 Bellevue 43.76 1
1) Stephen Heppler 12 2) Peter Nguyen 12
3) Brandon Gardner 11 4) Skylar Yu 10
5) Will Fields 11 6) Anthony Monahan 11
12 Camas 43.82 2
1) Chris Hayes 12 2) Joshua Hayes 10
3) Zack Marshall 9 4) Zak Valenter 12
5) Mikey Lauritzen 11 6) Nicholas Lim 10
13 Ferndale 44.17 2
1) Brett Watson 10 2) Isaac Akers 11
3) Jordan Crim 12 4) Will Scott 10
5) Connor Brame 11 6)
14 Bonney Lake 44.20 1
1) Taylor Brown 12 2) Cale Snider 12
3) Eric Schroeder 12 4) Brandon Barnett 11
5) Hunter Colegrove 11 6) Jordin Andrade 11
15 Mercer Island 44.60 2
1) Jordan Turner 12 2) Evan Dawson 12
3) Nicholas Sinclair 9 4) Bryce Borer 12
5) Aaron Azose 11 6) Kurtis Rosengreen 11
16 Mt Si 44.80 1
1) Kaleb Huerta 10 2) Shelby Williams 10
3) Andrew Klausing 12 4) Austin Rillos 10
5) Chad Makela 12 6) Ryan Frazier 12
Boys 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
Meet: R 41.62 2003 , O'Dea
Reese, Young, Jones, Brown
School Finals
================================================================
Finals
1 Foster 42.51
1) George Le 11 2) Sharrod Cradle 12
3) Devonte Green 10 4) Taylor Gustman 12
5) Rashaun Johnson 11 6) Mikhail Jackson 9
2 Lakes 42.81
1) Anthony Wright 12 2) Nnadozie Okoroafor 12
3) Cameron Black 11 4) John Taufa 12
5) Jack Wilson 11 6) Amandla Gregory 12
3 West Seattle 43.10
1) Aaron Grymes 12 2) Markeem Adams 11
3) Ian Keithly 12 4) Jules Guay-Binion 12
5) Marshall Hance 12 6) Eddie Baker 12
4 Union 43.12
1) Kinsley Ojukwu 11 2) Stanley Ojukwu 11
3) Nathaniel Penaranda 11 4) Kevin Reddington 12
5) Brandon Brody-Heim 9 6) Ryan Stanford 9
5 Rogers-Spokane 43.38
1) Cody Peterson 12 2) Jordan Burns 11
3) Robert Van Gundy 11 4) Corde Bailey 11
5) Jason Ayers 9 6)
6 North Central 43.41
1) Nerman Bajric 12 2) Spencer Wordell 12
3) Adrian Morris 12 4) Desean Svastisalee 11
5) Patrick Arkangelo 11 6) Colin Hisaw 10
7 O'Dea 43.56
1) Chandler Gayton 12 2) Eric Patterson-Floyd 11
3) Chris Kidd 11 4) Trent Sewell 9
5) Ivan Gaskin 9 6) Kent McKinney 9
-- Mt Rainier DNF
1) Oscar Eason 12 2) Kyle Ehlers 12
3) Anthony Palfrey 12 4) Monroe Jones 12
5) Andre Defils 12 6) Rashad Bridges 10
Boys 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
Meet: R 3:18.74 2000 , Lake Stevens
McKinney, Williams, Braham, Williams
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mt Spokane 3:24.46Q 1
1) Chase Naccarato 9 2) Jack Cerenzia 10
3) Chris Nickeson 12 4) Jason Nokes 12
5) Joe Murray 11 6) Allan Schroeder 11
2 North Central 3:24.91Q 2
1) Adrian Morris 12 2) Leon Dean 12
3) Spencer Wordell 12 4) JT Mellgren 11
5) Alex Avila 11 6) Swager Gunner 10
3 Bonney Lake 3:25.17Q 2
1) Eric Schroeder 12 2) Brandon Barnett 11
3) Jordin Andrade 11 4) Chris Pokorny 12
5) Brandon Baumchen 11 6) Cale Snider 12
4 Auburn Mountainview 3:25.33Q 1
1) Matt Gayman 12 2) Jarey Suiter 9
3) Seth Rumbaugh 12 4) Vince Wagner 11
5) Taylor Hughes 12 6) Corey LiaBraaten 12
5 White River 3:25.95Q 1
1) Marcus Dickson 9 2) Matt Dickson 11
3) Collin Green 11 4) Kramer Green 11
5) Adam McBarron 12 6) Michael Madden 11
6 Liberty-Issaquah 3:28.34Q 2
1) Devin Bennett 10 2) Eric Bice 11
3) Troy Solly 11 4) Mitchell Byron 12
5) Bryce Merritt 12 6) Ryan Agnew 10
7 Seattle Prep 3:26.67q 1
1) Greggor Holland 12 2) Tony Jaramillo 12
3) Miles Mercer 11 4) Erik Berg 12
5) Noah Bonn 12 6) Sean McDonald 10
8 Bellevue 3:28.44q 2
1) Bruce Thomas 11 2) Alex Otsu 11
3) Stephen Heppler 12 4) Michael Williams 11
5) Will Fields 11 6) Woody Butler 9
9 Peninsula 3:28.98 2
1) Alex Benzegala 11 2) Chris Borg 11
3) Keegan Hall 11 4) JR Grosshans 11
5) Banks Wilson 12 6) Ian Hash 12
10 Yelm 3:29.12 1
1) Jesse Elvrom 12 2) Greg Hudik 12
3) Michael Herlinger-Hopkins 10 4) Michael Maloney 12
5) DeVon Dansby 9 6) Zac Farino 12
11 Mercer Island 3:29.17 1
1) Evan Dawson 12 2) Evan Sadler 12
3) Quinn Chasan 12 4) Bryce Borer 12
5) Aaron Azose 11 6) Nicholas Sinclair 9
12 Enumclaw 3:30.00 1
1) Abe Kellogg 11 2) Braden Timpe 11
3) Darek Goch 11 4) Branden Russell 11
5) Robby Johnson 10 6) Larry Calvert 10
13 West Seattle 3:30.15 2
1) Ian Keithly 12 2) Eddie Baker 12
3) Jules Guay-Binion 12 4) Markeem Adams 11
5) Sean Chapman 12 6) Kyle MacDonald 12
14 Renton 3:30.83 2
1) Gary Hay 12 2) Ronnielle Kelly-Battles 12
3) PJ Benedictus 10 4) Tevin Ponders 12
5) Marcus Clinton 10 6) Evan Curry 11
15 Sedro-Woolley 3:32.50 1
1) Cody Pohren 12 2) Paige Mendoza 12
3) Kevin Bartelt 12 4) Logan Johnson 12
5) Jeremy Wright 12 6) Brandon Grabill 12
16 Shorecrest 3:33.09 2
1) Jordan Brown 11 2) Sam Heck 11
3) Steven Shomaker 12 4) Joseph McConaughy 11
5) Taft Knowles 12 6) Wes Boyett 10
Boys 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
Meet: R 3:18.74 2000 , Lake Stevens
McKinney, Williams, Braham, Williams
School Finals
================================================================
Finals
1 Mt Spokane 3:21.76
1) Chase Naccarato 9 2) Jack Cerenzia 10
3) Chris Nickeson 12 4) Jason Nokes 12
5) Joe Murray 11 6) Allan Schroeder 11
2 Bonney Lake 3:22.03
1) Eric Schroeder 12 2) Brandon Barnett 11
3) Jordin Andrade 11 4) Chris Pokorny 12
5) Brandon Baumchen 11 6) Cale Snider 12
3 Auburn Mountainview 3:23.12
1) Matt Gayman 12 2) Jarey Suiter 9
3) Seth Rumbaugh 12 4) Vince Wagner 11
5) Taylor Hughes 12 6) Corey LiaBraaten 12
4 White River 3:24.27
1) Marcus Dickson 9 2) Matt Dickson 11
3) Collin Green 11 4) Kramer Green 11
5) Adam McBarron 12 6) Michael Madden 11
5 Bellevue 3:27.33
1) Bruce Thomas 11 2) Alex Otsu 11
3) Stephen Heppler 12 4) Michael Williams 11
5) Will Fields 11 6) Woody Butler 9
6 North Central 3:27.37
1) Adrian Morris 12 2) Leon Dean 12
3) Spencer Wordell 12 4) JT Mellgren 11
5) Alex Avila 11 6) Swager Gunner 10
7 Seattle Prep 3:29.91
1) Greggor Holland 12 2) Tony Jaramillo 12
3) Miles Mercer 11 4) Erik Berg 12
5) Noah Bonn 12 6) Sean McDonald 10
8 Liberty-Issaquah 3:35.77
1) Devin Bennett 10 2) Eric Bice 11
3) Troy Solly 11 4) Mitchell Byron 12
5) Bryce Merritt 12 6) Ryan Agnew 10
Boys High Jump 3A
================================================================
Meet: R 7-00.25 1979 Doug Meade, Monroe
Name Year School Finals
================================================================
1 Joshua Armstrong 12 Mt Rainier 6-07.00
2 Logan Myers 10 Capital 6-06.00
3 Jacob Troupe 10 Union 6-04.00
4 Matthew Barnes 12 Shadle Park J6-04.00
5 Brett Watson 10 Ferndale J6-04.00
5 Sharrod Cradle 12 Foster J6-04.00
7 Kelly Morris 12 Union J6-04.00
8 Devon Kiser 11 Glacier Peak J6-04.00
9 Brandon Roddewig 12 Mt Si J6-04.00
10 Devin Davis 12 Lakes 6-02.00
11 Josh Bland 12 Hanford 6-00.00
11 Nathan Isaacs 12 Camas 6-00.00
11 Chase Walker 10 O'Dea 6-00.00
14 Joshua Gordon 9 Liberty-Issa J6-00.00
15 Cedric Clarington Cleveland 5-10.00
16 Chandler Jenkins 10 Liberty-Issa J5-10.00
Boys Pole Vault 3A
================================================================
Meet: R 16-02 2007 Ryan Vu, Interlake
Name Year School Finals
================================================================
1 Bryce Borer 12 Mercer Islan 15-03.00
2 Jeff Hinckley 12 Hazen 14-06.00
3 Brandon Roddewig 12 Mt Si 14-03.00
4 Derek Goulette 12 Mt Spokane 14-00.00
5 Gabe Cadero-Smith 12 Yelm J14-00.00
6 Bogdan Goncharuk 12 Fort Vancouv 13-09.00
7 Taylor Schmidt 12 Prairie 13-06.00
7 Blake Bier 11 Prairie 13-06.00
9 Dylan Eastwood 12 Ferndale 13-00.00
10 Mitchell Mataya 12 Sedro-Woolle J13-00.00
11 Edward Page 12 Mercer Islan 12-06.00
11 Ellis Hazard 11 Lakeside 12-06.00
13 Gunnar Christensen 11 Capital J12-06.00
14 Kevin Johnson 11 Sumner 12-00.00
15 Quinn Gemperline 12 Bishop Blanc 11-06.00
-- Tyler Wilson 10 Shadle Park NH
Boys Long Jump 3A
=====================================================================
Meet: R 23-10.75 2005 Rashad Toussaint, West Valley (Spokane)
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Ronnielle Kelly-Battles 12 Renton 23-03.25 1.9
2 Bo Schuetzle 12 Shadle Park 23-00.75 NWI
3 Chris Hayes 12 Camas 22-05.50 NWI
4 Aaron Grymes 12 West Seattle J22-05.50 NWI
5 Jordan Brown 11 Shorecrest 22-02.00 NWI
6 Anthony Palfrey 12 Mt Rainier 21-11.00 NWI
7 Devon Kiser 11 Glacier Peak 21-08.00 NWI
8 Kyle Ehlers 12 Mt Rainier 21-07.75 NWI
9 Shane Concepcion 9 Mt Spokane 21-01.00 NWI
10 Quentin Sison 9 Timberline 20-10.50 NWI
11 Darrien Creamer 11 Peninsula 20-06.75 NWI
12 PJ Benedictus 10 Renton 20-06.50 NWI
13 Chandler Jenkins 10 Liberty-Issa 20-05.00 NWI
14 Aaron Phillips 12 Sammamish 20-01.75 NWI
15 Michael Fields Sr Nathan Hale 19-09.00 NWI
16 Joe Bell Austin 11 West Seattle 19-03.75 NWI
Boys Triple Jump 3A
=====================================================================
Meet: R 49-11.75 2005 Rashad Toussaint, West Valley (Spokane)
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Kinsley Ojukwu 11 Union 46-01.25 NWI
2 Bo Schuetzle 12 Shadle Park 45-09.25 NWI
3 Darian Brooks 10 Kennedy 45-07.00 NWI
4 Ronnielle Kelly-Battles 12 Renton 45-03.50 NWI
5 Josh Bland 12 Hanford 44-03.25 NWI
6 Chandler Jenkins 10 Liberty-Issa 44-00.25 NWI
7 Aaron Phillips 12 Sammamish 43-10.25 NWI
8 Kyle Ehlers 12 Mt Rainier 43-09.50 NWI
9 Justin Hansen 12 Columbia Riv 43-04.75 NWI
10 Taylor Warner 12 North Thurst 43-02.50 NWI
11 Devon Kiser 11 Glacier Peak 42-07.00 NWI
12 Anthony Palfrey 12 Mt Rainier 42-05.75 NWI
13 Marcus Griffin 11 O'Dea 40-04.00 NWI
14 Brian Thomas 11 Bishop Blanc 40-03.75 NWI
15 Joe Bell Austin 11 West Seattle 39-03.50 NWI
16 Tobin Purcell 11 Mt Vernon 39-01.25 NWI
Boys Shot Put 3A
================================================================
Meet: R 64-07 1980 Mike Shill, East Valley (Spokane)
Name Year School Finals
================================================================
1 Andrey Levkiv 12 Hazen 59-01.50
2 Armin Basic 12 Renton 57-04.25
3 Courtney Sanders 12 Hazen 54-03.50
4 Immanuel Garraway 12 Timberline 54-00.00
5 Spencer Moorman 11 Port Angeles 52-04.25
6 Jon Lawson 10 Prairie 52-00.25
7 James Dorr 12 East Valley- 51-00.50
8 Willie Gervais 11 Bellevue 50-11.50
9 Matthew Lloyd 11 Camas 50-10.50
10 Ryan Ransavage 12 Mt Si 50-10.00
11 David Cannon 11 Shorecrest 49-02.25
12 Kenny Packard 11 Mt Vernon 48-00.25
12 Danny Kistler 12 O'Dea 48-00.25
14 Grant Enger 12 O'Dea 47-01.00
15 Cameron Gump 12 North Centra 46-00.25
16 Cameron Ryan Seattle Prep 41-11.00
Boys Discus Throw 3A
================================================================
Meet: R 193-08 1979 Gary Leffler, Clarkston
Name Year School Finals
================================================================
1 Armin Basic 12 Renton 175-05
2 Darrien Creamer 11 Peninsula 153-06
3 Jacob Allie 12 Lindbergh 152-10
4 Jon Lawson 10 Prairie 151-02
5 Bobby Rodgers 11 Everett 149-11
6 Andrey Levkiv 12 Hazen 149-08
7 Jordan Arakawa 11 Capital 149-02
8 John Froland 11 Glacier Peak 143-11
9 Ben Riva 11 O'Dea 141-10
10 Grant Enger 12 O'Dea 139-05
11 Zach Ames 11 East Valley- 135-02
12 Spencer Moorman 11 Port Angeles 132-06
13 Kyle Stevens 12 Mt Si 131-10
14 John Green 12 Seattle Prep 131-08
15 Peter Stacy 11 Liberty-Issa 130-11
16 Teddy Fernau 12 Mt Spokane 107-11
Boys Javelin Throw 3A
================================================================
Meet: R 211-00 5/29/2009 Robert Hintz, Bellevue
Name Year School Finals
================================================================
1 Robert Hintz 12 Bellevue 211-00R
2 Jesse Elvrom 12 Yelm 191-00
3 Kyle Wagar 12 Hanford 188-08
4 Zach Ames 11 East Valley- 188-05
5 Kyle Kennedy 10 Bremerton 187-08
6 Ryan Lemery 12 Shadle Park 184-00
7 Malaki Seanoa 11 Everett 181-00
8 Kyle Stevens 12 Mt Si 180-08
9 Luke Evans 11 North Centra 178-07
10 Mikey Lauritzen 11 Camas 177-10
11 Mitch Saylor 11 Union 174-06
11 Zach Uskoski 12 Prairie 174-06
13 Dylan Burnett-Lewis 12 Lynnwood 172-08
14 JR Grosshans 11 Peninsula 168-09
15 Joseph Ingman 12 Capital 168-08
16 Peter Stacy 11 Liberty-Issa 161-04
17 Zach Storm 10 Mt Si 160-08
18 Joey DeRitis 11 Seattle Prep 156-07
Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Rainier Beach 65 2) Columbia River 46.50
3) Ferndale 41 4) Bonney Lake 37
5) Mt Si 36 6) Shadle Park 33
7) Mt Spokane 29.25 8) Shorecrest 27
9) Camas 26 10) Union 24
11) Liberty-Issaquah 21.25 12) Lakeside 21
13) Franklin Pierce 20 14) Seattle Prep 18
14) Cleveland 18 14) Timberline 18
17) West Valley-Yakima 16 17) Hanford 16
19) Mercer Island 15 20) Capital 14
20) Bainbridge 14 22) Bishop Blanchet 13
22) Renton 13 22) Enumclaw 13
25) Sumner 10 25) Prairie 10
27) Glacier Peak 8 27) Franklin 8
27) Bellevue 8 30) Peninsula 7
31) Mt Vernon 6 32) Everett 5
32) West Seattle 5 34) North Central 4
34) East Valley-Spokane 4 34) Sedro-Woolley 4
34) Lynnwood 4 34) North Kitsap 4
39) Auburn Mountainview 3 39) White River 3
39) Highline 3 39) Hudson's Bay 3
39) Yelm 3 44) Lakes 2
45) Juanita 1 45) Nathan Hale 1
45) Lindbergh 1
Men - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) North Central 52 2) Renton 38
3) Foster 37.50 4) Mt Rainier 35
5) West Seattle 31 6) Shadle Park 30
7) Union 28 8) Hazen 27
9) Seattle Prep 25 10) Bellevue 22
11) Mt Spokane 20 12) Prairie 19
13) Franklin Pierce 18 13) Lakes 18
13) Yelm 18 13) Rainier Beach 18
17) Hanford 16 18) Auburn Mountainview 14
19) Nathan Hale 13 19) Camas 13
21) Bonney Lake 12 22) Enumclaw 11
23) Capital 10 23) Mercer Island 10
25) O'Dea 9 26) Liberty-Issaquah 8
26) Peninsula 8 26) Hudson's Bay 8
29) East Valley-Spokane 7 29) Mt Si 7
29) Lindbergh 7 29) Bremerton 7
33) Bishop Blanchet 6 33) Rogers-Spokane 6
33) Kennedy 6 33) Everett 6
37) Timberline 5 37) White River 5
39) Shorecrest 4 39) Glacier Peak 4
39) Lynnwood 4 39) Port Angeles 4
43) Ferndale 3.50 44) Fort Vancouver 3
44) Sedro-Woolley 3 46) West Valley-Yakima 2
46) Sammamish 2 48) Highline 1
48) Columbia River 1