Licensed to Eastern Washington University
HY-TEK's Meet Manager 12/4/2010 03:22 PM
EWU Candy Cane Invitational - 12/3/2010 to 12/4/2010
Hosted by Eastern Washington University
Thorpe Fieldhouse - Cheney, Washington
Results
Women 55 Meter Dash
===================================================================
Top 24 Advance by Time
BSC Stand.: 7.38
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Leavitt, Whitney Eastern Wash 7.33q 4
2 Okoro, Brianna Eastern Wash 7.40q 4
3 Calcote, Kanisha Eastern Wash 7.42q 3
4 Walter, Jennifer Montana 7.44q 4
5 Green, Anika Montana 7.44q 4
6 Leslie, Jessica Montana 7.50q 1
7 Luth, McKenzie Montana 7.53q 3
8 Gaines, Kyra Eastern Wash 7.56q 2
9 Grey, Chantelle Montana 7.67q 1
10 Furrer, Bobbie Montana 7.68q 3
11 Shreiner, Stephani Eastern Wash 7.72q 2
12 Lawhead, Chelsea Eastern Wash 7.78q 2
13 Sanford, Martha Eastern Wash 7.84q 3
13 Schroeder, Brittan Montana 7.84q 1
15 Lawrence, Hayley Eastern Wash 7.92q 2
Women 55 Meter Dash
===================================================================
BSC Stand.: 7.38
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Leavitt, Whitney Eastern Wash 7.33 4
2 Green, Anika Montana 7.41 3
3 Calcote, Kanisha Eastern Wash 7.49 4
4 Okoro, Brianna Eastern Wash x7.53 4
5 Walter, Jennifer Montana 7.54 4
6 Leslie, Jessica Montana x7.56 3
7 Luth, McKenzie Montana x7.62 3
8 Gaines, Kyra Eastern Wash x7.62 3
9 Grey, Chantelle Montana x7.69 2
10 Furrer, Bobbie Montana x7.72 2
11 Sanford, Martha Eastern Wash x7.75 1
12 Shreiner, Stephani Eastern Wash x7.83 2
13 Lawrence, Hayley Eastern Wash x7.93 1
14 Schroeder, Brittan Montana x7.93 1
15 Lawhead, Chelsea Eastern Wash x7.94 2
Women 55 Meter Hurdles
================================================================
Top 16 Advance by Time
BSC Stand.: 8.63
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Green, Anika Montana 8.19q
2 Sanford, Martha Eastern Wash 9.10q
3 Lawrence, Hayley Eastern Wash 9.15q
Women 55 Meter Hurdles
================================================================
BSC Stand.: 8.63
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Green, Anika Montana 8.28
2 Sanford, Martha Eastern Wash 9.08
3 Lawrence, Hayley Eastern Wash 9.38
Women High Jump
==========================================================================
BSC Stand.: 5-04
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Hall, Lindsey Montana 1.67m 5-05.75
2 Jepsen, Elise Eastern Wash 1.62m 5-03.75
3 Abbott, Gwenn Montana J1.62m 5-03.75
4 Leslie, Jessica Montana x1.57m 5-01.75
5 Willard, Leah Eastern Wash 1.52m 4-11.75
6 Wamsley, Jennifer Eastern Wash xJ1.52m 4-11.75
Women Pole Vault
==========================================================================
BSC Stand.: 11-06
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Biehl, Heidi Montana 3.50m 11-05.75
2 Hall, Chloe Eastern Wash J3.50m 11-05.75
3 Jordan, Rachel Eastern Wash 3.35m 10-11.75
4 Taylor, Robin Eastern Wash x3.20m 10-06.00
5 Hall, Mackenzie Eastern Wash xJ3.20m 10-06.00
6 Sime, Katie Eastern Wash x3.05m 10-00.00
-- Collins, Rebekah Montana NH
-- Friese, Chelsi Eastern Wash NH
Women Long Jump
==========================================================================
BSC Stand.: 18-02
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Deyo, Krystal Eastern Wash 5.62m 18-05.25
2 Okoro, Brianna Eastern Wash 5.54m 18-02.25
3 Leslie, Jessica Montana 5.41m 17-09.00
4 Shreiner, Stephani Eastern Wash x5.00m 16-05.00
Women Triple Jump
==========================================================================
BSC Stand.: 37-00
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Glaus, Kellee Montana 11.64m 38-02.25
2 Jepsen, Elise Eastern Wash 11.31m 37-01.25
Women Shot Put
==========================================================================
BSC Stand.: 43-00
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Chaney, Erica Eastern Wash 13.62m 44-08.25
2 Caraway, Caitlin Montana 11.88m 38-11.75
3 Coffey, Ashlee Eastern Wash 11.17m 36-07.75
4 Cobb, Liz Eastern Wash x10.04m 32-11.25
5 Barnitz, Kathryn Eastern Wash x8.25m 27-01.00
Women Weight Throw
==========================================================================
BSC Stand.: 52-00
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Chaney, Erica Eastern Wash 15.89m 52-01.75
2 Rajala, Kiandra Montana 14.97m 49-01.50
3 Ennen, Nicole Montana 14.56m 47-09.25
4 Tauvela, Vania Eastern Wash 13.99m 45-10.75
5 Brown, Jennifer Montana x13.24m 43-05.25
6 Zapien, Ana Eastern Wash x12.58m 41-03.25
7 Coffey, Ashlee Eastern Wash x12.50m 41-00.25
8 Stray, Jasmine Eastern Wash x12.47m 40-11.00
9 Deishl, Emilee Eastern Wash x12.29m 40-04.00
10 Tank, Haley Eastern Wash x10.81m 35-05.75
11 Caraway, Caitlin Montana x10.57m 34-08.25
12 Stewart, Richelle Eastern Wash x10.44m 34-03.00
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hall, Lindsey Montana 2:33.04 655
2 Barnitz, Kathryn Eastern Wash 2:42.19 548
3 Cobb, Liz Eastern Wash 2:58.79 377
4 Miller, Taymussa Eastern Wash 3:05.25 318
Indoor Pentathlon: #1 Women 55 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hall, Lindsey Montana 8.28 929
2 Barnitz, Kathryn Eastern Wash 8.94 785
3 Cobb, Liz Eastern Wash 9.39 693
4 Miller, Taymussa Eastern Wash 9.66 641
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hall, Lindsey Montana 1.71m 5-07.25 867
2 Miller, Taymussa Eastern Wash 1.59m 5-02.50 724
3 Cobb, Liz Eastern Wash 1.53m 5-00.25 655
4 Barnitz, Kathryn Eastern Wash 1.50m 4-11.00 621
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hall, Lindsey Montana 5.51m 18-01.00 703
2 Miller, Taymussa Eastern Wash 5.28m 17-04.00 637
3 Cobb, Liz Eastern Wash 5.08m 16-08.00 581
4 Barnitz, Kathryn Eastern Wash 4.79m 15-08.75 503
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hall, Lindsey Montana 10.05m 32-11.75 533
2 Cobb, Liz Eastern Wash 9.81m 32-02.25 517
3 Miller, Taymussa Eastern Wash 9.70m 31-10.00 510
4 Barnitz, Kathryn Eastern Wash 8.52m 27-11.50 433
Women Indoor Pentathlon
================================================================
BSC Stand.: 3100
Name Year School Finals
================================================================
1 Hall, Lindsey Montana 3687
2 Barnitz, Kathryn Eastern Wash 2890
3 Miller, Taymussa Eastern Wash 2830
4 Cobb, Liz Eastern Wash 2823
Men 55 Meter Dash
===================================================================
Top 20 Advance by Time
BSC Stand.: 6.56
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Danns, Don Montana 6.61q 3
2 Wall, Brad Eastern Wash 6.63q 3
3 Olsson, Nick Eastern Wash 6.65q 1
4 Robinson, Zach Eastern Wash 6.67q 3
5 Flores, Alex Eastern Wash 6.73q 1
6 Stewart, Travis Eastern Wash 6.74q 2
7 Owens, Drew Montana 6.82q 3
8 Weber, Blaine Eastern Wash 6.85q 2
9 Green, Collin Eastern Wash 6.85q 1
10 Warner, Steven Eastern Wash 6.85q 2
11 Green, Kramer Eastern Wash 6.91q 1
12 Bachman, Cullen Montana 7.03q 2
Men 55 Meter Dash
===================================================================
BSC Stand.: 6.56
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Wall, Brad Eastern Wash 6.60 3
2 Danns, Don Montana 6.62 3
3 Olsson, Nick Eastern Wash 6.65 3
4 Robinson, Zach Eastern Wash x6.65 3
5 Stewart, Travis Eastern Wash x6.74 2
6 Flores, Alex Eastern Wash x6.78 2
7 Green, Collin Eastern Wash x6.88 1
8 Owens, Drew Montana 6.89 2
9 Green, Kramer Eastern Wash x6.91 1
10 Warner, Steven Eastern Wash x6.92 1
11 Weber, Blaine Eastern Wash x6.98 2
Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
BSC Stand.: 7.85
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Warner, Steven Eastern Wash 7.81q 2
2 Bachman, Cullen Montana 7.86q 2
3 Owens, Drew Montana 8.29q 1
4 Green, Kramer Eastern Wash 8.67q 1
5 LeMieux, Jordan Eastern Wash 8.82q 2
Men 55 Meter Hurdles
================================================================
BSC Stand.: 7.85
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Warner, Steven Eastern Wash 7.81
2 Owens, Drew Montana 8.41
3 Green, Kramer Eastern Wash 8.72
4 Bachman, Cullen Montana 9.63
Men High Jump
==========================================================================
BSC Stand.: 6-05
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Praast, Stephen Eastern Wash 2.01m 6-07.00
-- Fink, Braden Montana NH
Men Pole Vault
==========================================================================
BSC Stand.: 15-06
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Webber, Keith Montana 4.70m 15-05.00
2 Horlick, Kaleb Montana 4.55m 14-11.00
Men Long Jump
==========================================================================
BSC Stand.: 22-06
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Williams, Kurt Eastern Wash 6.72m 22-00.75
2 Moore, Andre Eastern Wash 6.60m 21-08.00
3 Montini, Kyle Montana 6.38m 20-11.25
4 DeFelice, Bryan Montana 6.32m 20-09.00
5 Reneau, Zane Montana x6.31m 20-08.50
6 Keto, Kaden Montana x5.79m 19-00.00
Men Triple Jump
==========================================================================
BSC Stand.: 45-00
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Moore, Andre Eastern Wash 13.97m 45-10.00
2 Williams, Kurt Eastern Wash 13.54m 44-05.25
3 Praast, Stephen Eastern Wash x13.44m 44-01.25
4 Reneau, Zane Montana 13.19m 43-03.25
5 Montini, Kyle Montana 12.29m 40-04.00
Men Shot Put
==========================================================================
BSC Stand.: 50-06
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Buchanan, Jon Eastern Wash 15.40m 50-06.25
2 Frank, Joey Montana 14.81m 48-07.25
3 Brumbaugh, Richard Montana 14.73m 48-04.00
4 Anderson, Marlyn Eastern Wash 14.29m 46-10.75
5 Slingsby, Bryan Montana x13.66m 44-09.75
Men Weight Throw
==========================================================================
BSC Stand.: 53-00
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nielsen, Zach Eastern Wash 16.24m 53-03.50
2 Buchanan, Jon Eastern Wash 14.86m 48-09.00
3 Maus, Brian Montana 13.17m 43-02.50
4 McNally, Ryan Montana 13.07m 42-10.75
5 Anderson, Marlyn Eastern Wash x12.79m 41-11.50
6 White, Alex Montana x12.42m 40-09.00
Heptathlon: #1 Men 55 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kassa, Thomas Eastern Wash 6.63 1 837
2 Emry, Austin Montana 6.72 2 806
3 Stokken, Evan Montana 6.93 1 729
4 Armstrong, Tim Eastern Wash 7.00 1 703
5 Hicks, Chris Montana 7.05 2 687
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hicks, Chris Montana 2:52.35 741
2 Armstrong, Tim Eastern Wash 2:52.41 741
3 Stokken, Evan Montana 2:59.10 673
4 Emry, Austin Montana 3:00.94 655
5 Kassa, Thomas Eastern Wash 3:24.71 443
Heptathlon: #5 Men 55 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stokken, Evan Montana 8.07 1 816
2 Armstrong, Tim Eastern Wash 8.14 1 800
3 Hicks, Chris Montana 8.49 1 715
4 Emry, Austin Montana 8.53 2 707
5 Kassa, Thomas Eastern Wash 8.79 2 648
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Emry, Austin Montana 2.03m 6-08.00 831
2 Kassa, Thomas Eastern Wash 2.00m 6-06.75 803
3 Hicks, Chris Montana 1.97m 6-05.50 776
4 Armstrong, Tim Eastern Wash 1.76m 5-09.25 593
5 Stokken, Evan Montana 1.73m 5-08.00 569
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hicks, Chris Montana 4.25m 13-11.25 688
2 Stokken, Evan Montana 4.15m 13-07.25 659
3 Armstrong, Tim Eastern Wash 3.75m 12-03.50 549
3 Emry, Austin Montana 3.75m 12-03.50 549
5 Kassa, Thomas Eastern Wash 3.25m 10-08.00 418
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kassa, Thomas Eastern Wash 6.74m 22-01.50 753
2 Emry, Austin Montana 6.71m 22-00.25 746
3 Stokken, Evan Montana 6.49m 21-03.50 695
4 Armstrong, Tim Eastern Wash 6.38m 20-11.25 670
4 Hicks, Chris Montana 6.38m 20-11.25 670
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hicks, Chris Montana 11.89m 39-00.25 600
2 Armstrong, Tim Eastern Wash 11.23m 36-10.25 560
3 Kassa, Thomas Eastern Wash 11.18m 36-08.25 557
4 Emry, Austin Montana 11.14m 36-06.75 554
5 Stokken, Evan Montana 10.71m 35-01.75 528
Men Heptathlon
================================================================
BSC Stand.: 4500
Name Year School Finals
================================================================
1 Hicks, Chris Montana 4877
2 Emry, Austin Montana 4848
3 Stokken, Evan Montana 4669
4 Armstrong, Tim Eastern Wash 4616
5 Kassa, Thomas Eastern Wash 4459
Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Eastern Washington 50 2) Montana 41
Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Eastern Washington 52 2) Montana 38