Boys 100 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Tyler Perrins 11 Kamiakin 11.20a
2 Corey McLean 12 Kamiakin 11.22a
3 Robbie Smith 12 La Grande 11.30a
4 Joshua Richards 12 Southridge 11.34a
5 Parker Johnson 9 Moses Lake 11.41a
6 Colton Rowland 12 The Dalles-Wahtonka 11.72a
7 Francisco Torres 12 Hermiston 11.76a
8 Sterling Hall 10 Hermiston 11.85a
9 Shay Henderson 10 La Grande 11.86a
10 Kellen Heitala 10 Southridge 11.93a
11 Chase Benedict 11 Pendleton 11.95a
12 Chaz Lowry 11 Baker 12.15a
13 Casey Brashler 10 Baker 12.26a
14 Nick Jennings 10 Pendleton 12.42a
15 Sant Strassheim 9 The Dalles-Wahtonka 12.55a
Terro Bell 10 Chiawana DNF
Karson King 12 Pasco DNF
Israel Davis 12 Pasco DNF
Boys 200 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Corey McLean 12 Kamiakin 22.93a
2 Joshua Richards 12 Southridge 22.97a
3 Mitko Smith 11 Baker 23.36a
4 Colton Rowland 12 The Dalles-Wahtonka 23.57a
5 Terro Bell 10 Chiawana 23.62a
6 Malcolm Ransom 9 Moses Lake 23.65a
7 Tyce Lee 12 Kamiakin 23.79a
8 Francisco Torres 12 Hermiston 23.83a
9 Costa Rodriguez 10 Hermiston 24.09a
10 Dallin Haynes 12 La Grande 24.32a
11 Gianluca Bertoni 12 The Dalles-Wahtonka 24.38a
12 Nate Rickman 9 Pendleton 25.03a
13 Bosco Lopia 11 Southridge 25.04a
14 Casey Brashler 10 Baker 25.33a
15 Shay Henderson 10 La Grande 25.38a
16 Nolan Hill 12 Pendleton 26.22a
Eric Orange 9 Pasco DNS
Israel Davis 12 Pasco DNS
Boys 400 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Spencer Ballo 11 Kamiakin 52.44a
2 Chris Behrendt 9 Hermiston 52.61a
3 Matthew Gilbert 12 Chiawana 52.83a
4 Mitko Smith 11 Baker 53.00a
5 Dallin Haynes 12 La Grande 53.89a
6 Tyler Morris 11 Chiawana 54.45a
7 Sergio Valenciano 12 The Dalles-Wahtonka 55.02a
8 Stephen Spenst 11 Baker 55.04a
9 Spencer Calveard 9 Pasco 55.08a
10 Adam Scrimsher 10 Kamiakin 55.59a
11 DJ Holloway 9 La Grande 56.32a
12 Bosco Lopia 11 Southridge 58.11a
13 Nolan Hill 12 Pendleton 1:00.87a
14 Nick Jennings 10 Pendleton 1:01.55a
15 Alex Hernandez 11 The Dalles-Wahtonka 1:06.12a
Sterling Hall 10 Hermiston DNF
Vince Rodriguez 12 Southridge DNF
Boys 400 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
Chris Behrendt 9 Hermiston 52.05
Francisco Torres 12 Hermiston 52.3
Oscar Contreras-Leal 11 Hermiston 53.7
Nathan Sanders 11 Hermiston 53.9
Sergio Valenciano 12 The Dalles-Wahtonka 54.3
Rique Cardenas 12 Hermiston 54.7
Colton Rowland 12 The Dalles-Wahtonka 54.8
Gianluca Bertoni 12 The Dalles-Wahtonka 57.2
Sant Strassheim 9 The Dalles-Wahtonka 57.9
Boys 800 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Lowell Kirkwood 11 Moses Lake 2:01.35a
2 Taylor Kraal 12 Kamiakin 2:01.60a
3 Javier Velasco 12 Hermiston 2:01.91a
4 Nathan Sanders 11 Hermiston 2:04.32a
5 Evan DeTienne 10 Southridge 2:05.76a
6 Garrett Kraal 10 Kamiakin 2:07.88a
7 Dustin Garcia 11 Moses Lake 2:15.18a
8 Mark Mckeown 12 Chiawana 2:16.34a
9 Greg Glesener 12 The Dalles-Wahtonka 2:17.94a
10 Ray Rodriguez 11 La Grande 2:18.84a
11 Michael Humber 12 La Grande 2:19.15a
12 Kyle Waggoner 11 Pendleton 2:19.46a
13 Shane Conley 9 Baker 2:25.31a
14 Daniel Van Cleave 10 Pendleton 2:26.75a
Boys 800 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
Nathan Lind 12 Hermiston 2:10
Boys 1500 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Alex Dillard 12 Dufur 4:07.14a
2 Alejandro Cisneros 10 Hermiston 4:09.08a
3 Keegan McCormick 10 Kamiakin 4:10.99a
4 Isaac Lugenbeal 12 Southridge 4:22.24a
5 Sergey Gorbatyuk 12 Pasco 4:24.62a
6 Christian Rodriguez 11 Kamiakin 4:26.40a
7 James Sturtevant 12 Chiawana 4:30.11a
8 Efrain Jaime 11 Hermiston 4:33.18a
9 Bradley Nicholas Tripp 12 Moses Lake 4:35.93a
10 Dylan Darlington 11 Moses Lake 4:36.81a
11 Elliott Jonasson 9 La Grande 4:41.24a
12 Weyekin Bill 10 Pendleton 4:44.08a
13 Greg Glesener 12 The Dalles-Wahtonka 4:45.78a
13 Elijah Kohltfarber 10 The Dalles-Wahtonka 4:45.78a
14 Quinten Docken 12 Southridge 4:46.46a
15 Dominic Clay 11 La Grande 4:49.43a
16 Andy Felderman 9 The Dalles-Wahtonka 5:03.46a
Boys 3000 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Anthony Armstrong 12 Kamiakin 8:42.93a
2 Jose Macias 10 Hermiston 8:58.59a
3 Austin Oser 11 Kamiakin 9:02.15a
4 Alex Dillard 12 Dufur 9:33.18a
5 Justin Johnson 9 Moses Lake 9:51.65a
6 Alek Schweisow 9 Moses Lake 9:52.40a
7 Kain Garcia 12 Hermiston 9:56.40a
8 Brody Sams 11 Southridge 10:01.52a
9 Jose Garcia 12 Pasco 10:16.34a
10 Brandon Degarimore 12 Southridge 10:24.84a
11 Alex Ferder 10 Pendleton 10:32.06a
12 Elliott Jonasson 9 La Grande 10:32.28a
13 Felipe Lexow 11 The Dalles-Wahtonka 10:38.56a
14 Mark Johnson 10 The Dalles-Wahtonka 10:46.75a
15 Blake Franklin 11 Pendleton 11:03.02a
16 Todd Keniry 9 La Grande 11:33.31a
Skylar Larsen 11 Pasco DNS
Boys 110m Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Robbie Smith 12 La Grande 15.46a
2 Kevin Robinson 12 Pendleton 15.48a
3 Brenden Kelley 10 Southridge 16.48a
4 Luke Conklin 12 The Dalles-Wahtonka 17.05a
5 Brian Yale 9 Southridge 17.20a
6 Jim Fowler 10 Kamiakin 17.26a
7 Jobin Reed 11 La Grande 17.29a
8 Casey Brandon 10 Kamiakin 17.42a
9 Johan Silva 12 Hermiston 17.96a
10 Hermino Alvarado 11 Hermiston 18.82a
11 Will McClennan 11 The Dalles-Wahtonka 20.29a
Boys 300m Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kevin Robinson 12 Pendleton 39.64a
2 Robbie Smith 12 La Grande 39.71a
3 Brenden Kelley 10 Southridge 41.95a
4 Jim Fowler 10 Kamiakin 42.89a
5 Sergio Valenciano 12 The Dalles-Wahtonka 43.74a
6 Jobin Reed 11 La Grande 43.76a
7 Brian Yale 9 Southridge 44.00a
8 Cody Hardin 12 Hermiston 44.88a
9 Casey Brandon 10 Kamiakin 45.28a
10 Oscar Contreras-Leal 11 Hermiston 46.65a
11 Will McClennan 11 The Dalles-Wahtonka 49.35a
Anthony McKittrick 12 Pasco DNS
Boys 3k Steeplechase Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Eduardo Juarez 11 Hermiston 9:43.17a
2 Kevin Paulson 12 Kamiakin 10:47.31a
3 Michael Sheremet 12 Moses Lake 10:48.33a
4 Kyle Paulson 12 Kamiakin 11:00.42a
5 Dominic Clay 11 La Grande 11:12.14a
6 Dustin Garcia 11 Moses Lake 11:15.14a
7 Skylar Larsen 11 Pasco 11:15.79a
8 Tim Swarat 9 Hermiston 11:37.64a
9 Connor Yates 11 Baker 11:48.92a
10 Ricardo Galan 10 Hermiston 12:08.49a
11 Quinten Docken 12 Southridge 12:12.44a
12 Vince Rodriguez 12 Southridge 12:22.56a
13 Triston Drollinger 10 Southridge 12:24.55a
14 Josh Weivoda 12 Moses Lake 13:00.93a
15 Quentin Durfee 9 La Grande 13:57.85a
16 Spencer Perry 9 La Grande 14:01.94a
Boys 4x100 Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Kamiakin 43.63a
2 La Grande 44.11a
3 Hermiston 44.65a
4 Southridge 44.96a
5 Chiawana 45.10a
6 Pendleton 45.65a
7 The Dalles-Wahtonka 46.06a
8 Pasco 46.16a
9 Baker 49.16a
Boys 4x400 Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Hermiston 3:31.72a
2 Kamiakin 3:33.06a
3 Chiawana 3:34.72a
4 Southridge 3:42.00a
5 The Dalles-Wahtonka 3:43.99a
6 Moses Lake 3:44.62a
7 La Grande 3:53.65a
8 Pendleton 3:54.40a
Pasco DNF
Boys Distance Medley 12,4,8,16 Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Hermiston 10:59.12a
2 Kamiakin 11:18.26a
3 Moses Lake 11:53.30a
3 - Moses Lake 11:53.30a
Boys Shot Put Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Forrest Reading 12 Kamiakin 47-08.00
2 Leo Tunai 10 The Dalles-Wahtonka 45-11.50
3 Christian Stewart 11 Southridge 44-02.00
4 David Barnett 11 Hermiston 43-01.50
5 Jorden Osborn 11 Baker 43-01.25
6 T.J. Tolliver 12 Kamiakin 42-02.00
7 Adam Futter 12 Pendleton 41-07.50
8 Zane Davis 12 Hermiston 41-00.50
9 Wesley Henderson 10 Chiawana 39-08.25
10 Justin Futter 11 Pendleton 39-05.50
10 Dillon Titus 12 Southridge 39-05.50
12 Kayden Maughn 10 Chiawana 38-04.00
13 Tyson Walton 11 Baker 36-03.25
14 Jeremy Bard 12 La Grande 34-06.50
15 Clayton Lenker 12 La Grande 33-08.25
16 William Shestock 11 Moses Lake 32-08.00
17 Justin Sainsbury 9 Moses Lake 32-06.00
18 Josiah Duong 9 The Dalles-Wahtonka 30-00.50
Boys Discus Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Luke Bare 12 Kamiakin 147-01
2 Jorden Osborn 11 Baker 145-00
3 David Barnett 11 Hermiston 137-11
4 Leo Tunai 10 The Dalles-Wahtonka 137-06
5 Forrest Reading 12 Kamiakin 132-00
6 Justin Futter 11 Pendleton 129-03
7 Adam Futter 12 Pendleton 129-03
8 Bradley Beaudry 11 Hermiston 113-05
9 Josiah Duong 9 The Dalles-Wahtonka 109-07
10 Kayden Maughn 10 Chiawana 103-10
11 Grayson Swiger 11 Baker 98-08
12 Dillon Titus 12 Southridge 96-03
13 Christian Stewart 11 Southridge 87-09
14 Micah Fuller 9 La Grande 77-04
15 Jeremy Bard 12 La Grande 69-04
16 Justin Sainsbury 9 Moses Lake 69-00
Renwil Babcat 10 Moses Lake DNS
Boys Javelin Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 David Barnett 11 Hermiston 178-04
2 Leon Fuller 11 La Grande 159-02
3 Austin Richards 12 Kamiakin 154-08
4 Miguel Delamora 12 Chiawana 151-07
5 Caleb Huisingh 12 Chiawana 144-03
6 Jerod Munsterman 11 Hermiston 141-03
7 Christian Candanzo 11 Southridge 140-08
8 KJ Ramsey 12 The Dalles-Wahtonka 139-05
9 Dillon Hubbard 12 Pendleton 136-06
10 Luke Conklin 12 The Dalles-Wahtonka 134-04
11 Luke Bare 12 Kamiakin 132-08
11 Jorden Osborn 11 Baker 132-08
13 William Shestock 11 Moses Lake 130-05
14 Dalton Parker 12 Southridge 130-01
15 Jeremy Bard 12 La Grande 128-07
16 Donte Robinson 10 Pendleton 121-07
17 Anthony McKittrick 12 Pasco 114-01
18 Jacob Benavidez 9 Moses Lake 99-05
Zachary Kreider 11 Pasco DNS
Gianluca Bertoni 12 The Dalles-Wahtonka DNS
Boys High Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Loran Ackerman 12 La Grande 6-01.00
2 Cortez Ruiz 9 Chiawana 6-00.00
3 Parker Floyd 11 Southridge 5-10.00
3 Donte Robinson 10 Pendleton 5-10.00
5 Luke Conklin 12 The Dalles-Wahtonka 5-10.00
6 Chris Haueter 12 Southridge 5-10.00
7 Joel Boozer 10 Pendleton 5-10.00
8 David Barnett 11 Hermiston 5-08.00
9 Dane Bachman 11 Baker 5-06.00
9 Brendan Rexus 11 Kamiakin 5-06.00
11 Ben Crowell 10 Moses Lake 5-06.00
Isiah Sprinkle 11 Pasco DNS
Michael Humber 12 La Grande DNS
Raymond Aguilar 12 Hermiston DNS
Boys Pole Vault Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Joshua Gibson 12 Pasco 13-06.00
1 Cameron Law 11 Moses Lake 13-06.00
3 Karson King 12 Pasco 13-00.00
3 Arturo Gonzalez 12 Kamiakin 13-00.00
5 Cullen Hancock 11 La Grande 12-06.00
5 Tyler Perrins 11 Kamiakin 12-06.00
7 Nathan McBride 11 Chiawana 11-06.00
8 Felipe Lexow 11 The Dalles-Wahtonka 11-00.00
8 Colton Dunham 11 La Grande 11-00.00
10 Mark Johnson 10 The Dalles-Wahtonka 10-00.00
11 Alex Ferder 10 Pendleton 9'06.00
Zack Bybee 10 Baker DNS
Austin Jones 9 Baker DNS
Erik Rotness 11 Southridge DNS
Jose Mata 9 Southridge DNS
Boys Long Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Chris Haueter 12 Southridge 20-07.00
2 Austin Sparks 11 Chiawana 20-04.00
3 Noah Sofe 12 La Grande 20-01.75
4 Jared Crowell 12 Moses Lake 19-11.00
5 Loran Ackerman 12 La Grande 19-10.50
6 Ashton Earl 11 Hermiston 19-06.00
7 Rique Cardenas 12 Hermiston 19-04.00
8 Austin Gutierrez 9 Kamiakin 18-05.75
9 Tori Eaton 12 Pendleton 18-05.25
10 Parker Floyd 11 Southridge 18-02.75
11 Bret Carter 12 Pendleton 17-02.00
12 Tyce Lee 12 Kamiakin 17-00.25
13 Ben Crowell 10 Moses Lake 16-10.00
14 Evan Gooch 11 The Dalles-Wahtonka 16-07.75
15 Trevin Sprinkle 9 Pasco 16-07.50
16 Keith Kramer 9 Baker 15-00.00
17 Javier Marines 9 The Dalles-Wahtonka 14-01.00
Ryan Best 9 Pasco DQ
Boys Triple Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Raymond Aguilar 12 Hermiston 42-06.00
2 Loran Ackerman 12 La Grande 42-00.75
3 Jared Crowell 12 Moses Lake 40-09.00
4 Tori Eaton 12 Pendleton 40-07.50
5 Ashton Earl 11 Hermiston 40-06.25
6 Noah Sofe 12 La Grande 40-03.50
7 Graham Bourque 11 Southridge 39-10.75
8 Ryan Best 9 Pasco 39-03.00
9 Dane Bachman 11 Baker 38-10.50
10 Parker Johnson 9 Moses Lake 37-03.50
11 Spencer Ballo 11 Kamiakin 37-01.50
12 Donte Robinson 10 Pendleton 36-08.25
13 Tyler Morris 11 Chiawana 36-05.50
14 Brendan Rexus 11 Kamiakin 36-01.75
15 Cortez Ruiz 9 Chiawana 35-10.00
16 Trevin Sprinkle 9 Pasco 35-01.00
17 Brandon Quam 11 Southridge 34-07.25
18 Javier Marines 9 The Dalles-Wahtonka 29-11.00
19 Keith Kramer 9 Baker 29-05.75