Class 1B-2B Girls 5000 Meter Run
Team Scores
Place Team Score
1 Pope John Paul 2 47
2 Garfield-Palouse 48
3 St George's 60
4 Liberty Bell 100
5 Rainier (WA) 142
6 Covenant 162
7 Oroville 181
8 Coupeville 185
DNP NW Christian (Lacey)
DNP Tri-Cities Prep
DNP Brewster
DNP Ocosta
DNP Summit Classical Christian (Bellevue)
DNP Sound Christian Academy
DNP NW Christian (Colbert)
DNP Davenport
DNP Liberty (Spangle)
DNP Mossyrock
DNP Mt Vernon Christian
DNP Republic
DNP Oakville
DNP Morton White Pass
DNP Manson
DNP Orcas Island
DNP Warden
Girls 5K Run
Place Name Team Time
1 Josie McLaughlin St George's 19:40.4
2 Madison Ingram NW Christian (Lacey) 20:14.3
3 Leki Albright Liberty Bell 20:24.2
4 Bella Buckner St George's 20:27.7
5 Allie Robertson NW Christian (Colbert) 20:29.6
6 Josie Wynecoop Davenport 20:34.8
7 Kaydence Carrington Brewster 20:53.9
8 Ashleigh Hightree Garfield-Palouse 21:03.9
9 Kennedy Cook Garfield-Palouse 21:26.5
10 Angelina Widman Liberty (Spangle) 21:39.2
11 Moriah Steinbrecher Pope John Paul 2 21:46.5
12 Isabella Knouff NW Christian (Lacey) 21:48.7
13 Courage Hightree Garfield-Palouse 21:49.1
14 Adeline Hecht Pope John Paul 2 21:54.1
15 Taylor Ames Pope John Paul 2 22:18.9
16 Bella Kondrat Pope John Paul 2 22:19.9
17 Joan Wedam Mossyrock 22:21.0
18 Lola Edwards Garfield-Palouse 22:22.9
19 Araceli Esquivel Oroville 22:26.7
20 Sandra Hernandez Liberty Bell 22:29.2
21 Isabella Salvador Pope John Paul 2 22:38.0
22 Evangeline Fikkert Mt Vernon Christian 22:50.5
23 Fionnoula St. Hilaire Tri-Cities Prep 22:52.7
24 Melanie Bineau Republic 22:53.2
25 Kala Reaves St George's 23:06.0
26 Mercedes Dupont Oakville 23:14.5
27 Amy Kondrat Pope John Paul 2 23:14.9
28 Ayricka Hughes Morton White Pass 23:23.7
29 Ella Marvin Rainier (WA) 23:24.7
30 Samantha Quintana Tri-Cities Prep 23:26.9
31 Eleena Zhuk Manson 23:32.9
32 Zoe Kaltenbach Liberty Bell 23:33.0
33 Madeline Schaeffer Ocosta 23:38.5
34 Elsa Goeke St George's 23:42.1
35 August Moore Orcas Island 23:45.0
36 Angelica Askey Rainier (WA) 23:49.3
37 Laynie Southern Garfield-Palouse 23:51.1
38 Clara Witmer St George's 23:53.7
39 Rebekah Stone Ocosta 23:56.4
40 Ana Green NW Christian (Lacey) 23:59.5
41 Allie Fredrickson Oroville 24:05.1
42 Claire Mayne Coupeville 24:05.4
43 Jane Simon Summit Classical Christian (Bellevue) 24:09.0
44 Rayne Tyrrell Rainier (WA) 24:10.9
45 Ebby Hare Summit Classical Christian (Bellevue) 24:12.5
46 Ingrid Venable Liberty Bell 24:12.5
47 Delaney Nachreiner St George's 24:19.2
48 Ingrid Carlson Tri-Cities Prep 24:23.2
49 Helen Strelow Coupeville 24:28.2
50 Charlotte Marshall Garfield-Palouse 24:29.4
51 Erica Hoashi-Erhardt Covenant 24:30.6
52 Claire Mellott Covenant 24:32.4
53 Savvanah Tichy Covenant 24:34.7
54 Kaarin Weedon Sound Christian Academy 24:39.1
55 Ella Norquist Sound Christian Academy 24:46.8
56 HettyLee Laughary Garfield-Palouse 24:53.2
57 Emma Stangl Covenant 24:54.9
58 Kate Mellott Covenant 24:55.0
59 Kara Pulsifer Brewster 25:07.8
60 Madison Mounts Rainier (WA) 25:15.1
61 Catelin King Pope John Paul 2 25:32.2
62 Sierra Campos Warden 25:44.7
63 Cristina McGrath Coupeville 25:57.8
64 Viola James Covenant 26:03.8
65 Esther Buckner St George's 26:07.9
66 Juniper Dickson Liberty Bell 26:40.9
67 Lavendar Tichy Covenant 26:41.0
68 Yasmin Moore Liberty Bell 26:41.6
69 Emma Mathson Rainier (WA) 26:54.6
70 Josie Bolinger Liberty Bell 27:39.6
71 Karina Smith Oroville 28:14.4
72 Reagan Callahan Coupeville 28:20.6
73 Erica McGrath Coupeville 28:21.9
74 Faith Hamilton Oroville 32:02.4
75 Olivia Osborne Rainier (WA) 32:39.9
76 Isabel Stokes Oroville 36:54.0